Türkiye'nin en iyi haber sitesi

140 ülke öğrencisi İzmir'de buluştu

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları öncesi düzenlenen "Kültür Şöleni" başladı. 140 ülkeden bini aşkın öğrenci, dün çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret etti

Giriş Tarihi: 25.5.2013
BU yıl ilk defa 24 - 26 Mayıs tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek "Kültür Şöleni" için kente gelen konuk ülke öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. İzmir Kültürlerarası Diyolog Merkezi Başkanı Mustafa Acar ile birlikte belediyeye yerel kıyafetleri ile gelen öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan karşıladı. Fransa, Kazakistan, Bosna-Hersek, Avusturya ve İsveç'ten gelen öğrencilerle uzun süre sohbet eden Başkanvekili Aydoğan, "Çocukların birbirlerini tanımaları, bir araya gelmeleri çok güzel. Barışın temelleri işte böyle atılır" diye konuştu.

ÜLKELERİNİ TANITACAKLAR
140 ülkeden bini aşkın öğrencinin Kültürpark'ta kurulan stantlarda ülkelerini tanıtıp hünerlerini sergileyeceği şölen öncesi bir prova da Belediye'de yapıldı. İsveçli öğrenci Johanna Lööv, "Çemberimde Gül Oya", Kazakistanlı öğrenci Mukam Kakayev de "Ayağımda Kundura" türkülerini söyledi. Öğrenciler güzel sesleri ve Türkçeleriyle Başkan Aydoğan'dan tam not aldı. Çocuklar daha sonra İzmir Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Çocuk heyeti, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ercan Korkmaz, Yalçın Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak tarafından ağırlandı. ESİDEF Başkan Vekili Ömer Yelkazanoğlu ve İZGE heyeti eşliğinde İzmir Ticaret Borsası'n�� ziyaret eden Türkmenistan'dan Ruslan, Bangladeş'ten Najia ve Ukrayna'dan Anastasia üzüm salonu ve Korbey'de minik bir resital vererek, Borsada renkli bir gün yaşattı. Ömer Yelkazanoğlu, İstanbul ve Ankara'nın ardından İzmir'de düzenlenen olimpiyatlara katılan çocukların aynı zamanda kendi ülkelerini de tanıtacağını belirterek, "Organizasyonun, İzmir'in gündeminde bulunan EXPO'ya da katkı sağlayacağını umuyoruz. Olimpiyat için 50'ye yakın Dışişleri Bakanı İzmir'de olacak" diye konuştu. Işınsu Kestelli, Türkçe'nin farklı ülkelerde konuşulmasının çok gurur verici olduğunu belirterek, Ruslan, Najia ve Anastasia'ya olimpiyatlarda başarılar diledi. Kestelli, daha sonra çocukları üzüm ve pamuk salonlarına da götürerek üyelerle tanıştırdı. Çeşitli kategorilerde yarışacak olan çocuklar, üzüm ve pamuk ajanlarına şarkı performanslarını sergileyerek, neşeli dakikalar yaşattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
140 ülke öğrencisi İzmir'de buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN