Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme, 21 yıldan beri plan bekliyor

Çeşme'nin bazı bölgeleri için Ankara'dan hep umut verici açıklamalar yapıldığını belirten Başkan Tütüncüoğlu, "12 ay turizm hedefinin önündeki en büyük engel plansızlık" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2013
Çeşme Altınkum bölgesi yakınlarındaki turizm tesisi yapılabilecek sit alanı olarak belirlenen 2 bin 761 dönüm arazi için 1992 yılından bu yana imar planı beklediklerini belirten Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, planların geleceğine dair umutlarının ilgili birimler tarafından tüketildiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir'deki üst düzey yetkililerinin bölge için son dönemde yaptığı umut verici açıklamalarda belirtilen söylemlerin hiçbirinin gerçekleşmediğini kaydeden Tütüncüoğlu, "Çeşme'ye kış aylarında gelen turist sayısını artırmak, kış turizmini geliştirmek için yürüttüğümüz tüm çalışmalar, yatak kapasitesinin yetersizliği nedeniyle sonuçlanamıyor.

YILLARCA OYALADILAR

Büyük turizm firmaları ilçeye kış aylarında turist getirmek için 20-30 bin dolaylarında yatak kapasitesi talep ediyor. Gelmeyen planlar nedeniyle, yatırımlar yapılamıyor ve yatak kapasitesi yeterli seviyeye ulaşamıyor" diye konuştu. Altınkum'un ilk 25 bin'lik planınlarının 2006 ve 2009 yılında yani sit alanı ilanından tam 14 ve 17 yıl sonra hazırlandığını belirten Tütüncüoğlu, 5 bin ve binlik planlar yapılamadan Tabiat Alanları Koruma Kurulu'nun sit alanında değişiklik yapması üzerine bu planın da geçersiz kaldığını söyledi. Tütüncüoğlu, "2011 yılında tekrar 25 binlik plan yapıldı. Tam, '5 binlik ve binlik planları da yapacaklar, 20 yıl sonra sorun çözülecek' dedik. Bu sefer de sit alanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildi. Şimdi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı bekliyoruz. İlçede kaliteli otel yatırımına bu kadar ihtiyaç duyulurken, yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım yıllardır kapıda bekletiliyor" diye konuştu.

16 BAKAN DEĞİŞTİRİLDİ
"1 hafta sonra", "3.5 ay içinde" gibi kısa süreli sözler verilerek umutlandırılan Çeşmeliler'in tam 21 yıldır plan gelecek diye beklediğini belirten Tütüncüoğlu, "Burası plan beklemeye başladığı dönemde planlama yetkisi Turizm Bakanlığı'ndaydı. O zamanki bakan Abdülkadir Ateş't, onun üzerine 15 bakan değişti. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, planlama gelmesini beklediğimiz 16'ncı bakandı. Sadece Atilla Koç ve Günay döneminde 25 binlik plan yapıldı. Fakat bina yapılması için de gerekli olan 5 binlik ve binlik planlar hiçbir bakan döneminde yapılmadı, sorun çözülmedi. Sonra da başka bakanlığa devri gerçekleşti. Gerçekleşmeyen yatırımlarla sadece Çeşme değil, Türkiye de kaybediyor"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme, 21 yıldan beri plan bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN