Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Mega proje çok tartışıldı

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Salı günü yazdığım, "Sarımsaklı Miami olacak" başlıklı yazım, özellikle Ayvalık'ta en çok tartışılan konuların başında geldi. Daha yazının çıktığı gün, sık sık gidip çay içtiğim Ayvalık Gücü Kafe'de, dostlar hemen çevremi sardılar ve bu konuyu tartışılmaya başlandı. "Nasıl olacak?", "Kim yapacak?", "Sen inanıyor musun Ayvalık'ta böyle bir projenin gerçekleştirilebileceğine?", "Bizde bir halt olmaz..", "Yaparız derler göz boyarlar, yaz günü ancak kaldırım sökerler" tarzı sorular yağmur gibi yağmaya başladık.
Yazımın tartışmaya zemin teşkil eden kısmı, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'in başlattığı bir "mega proje" idi. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, iki yıl önce, yanına arkadaşlarını alarak, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'ne gitmiş. Küçükköy Belediyesi tarafından halen yapılmakta olan "revize imar planı"na esas olmak üzere, Sarımsaklı ve Ayvalık denizinin bir bütün olarak incelenmesini, çevresel etkilerinin ortaya çıkarılmasını istemiş.
Bunun üzerine, deniz suyu kalitesi incelenmiş, su altı yaşamının güçlendirilmesi için incelemeler yapılmış. Ayvalık iç denizinden Sarımsaklı'ya kanal açılacak olursa, iç ve dış denizin birleşmesiyle ortaya çıkacak durum araştırılmış.
***

En önemlisi de, Sarımsaklı plajıyla Nikita Deresi'nin bulunduğu alanda bir "Kanal Kent" kurulup kurulamayacağı da incelenmiş.
İncelemeler halen devam ediyor. Bir yıl kadar daha devam edecek. Çok önemli bir proje olduğu için de, projeyi araştıran, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Prof.
Dr. Necdet Alpaslan, Prof. Dr. Deniz Bölgen, Prof. Dr. Tolga Elbir, Yrd. Doç.
Tolga Çilingir, Dr. Aslı Numanoğlu Genç, Prof. Dr. Doğan Yaşar, Prof. Dr.
Gökdeniz Neşer
kılı kırk yararak çalışıyorlar.
Genellikle böyle olaylara pozitif olarak yaklaşan biri olarak ben de şöyle yazmıştım: "Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'i kutlamak istiyorum. Gerçekten sağlam vizyona sahip bir başkan. Onun iki yıl önce düşünüp devreye soktuğu Kanal Kent projesi, sadece Küçükköy ve Sarımsaklı'yı değil, başta Ayvalık olmak üzere, Kuzey Ege'yi hatta bütün Ege'yi etkileyecek ve 'olumlu' yönde tetikleyecek bir güzel proje. Kanal Kent, kültürlerin buluşma noktası olarak bu yöreye yeni bir yaşam tarzı getirecektir.
Sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi olacaktır."
***

Bütün Ayvalık'ı, hatta Kuzey Ege ve Ege'yi de içine alacak olan bu proje olumlu yönden de olumsuz yönden de çok konu edildi. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, projenin hazırlanma aşamasında olduğunu ve araştırmalar sonuçlandıktan sonra kesin kararın verileceğini vurguluyor. Ergin, "Revizyon imar planı çerçevesinde kanal yapılıp yapılmayacağı hususunda 9 Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünün değerli uzman görüşlerini alarak yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun raporu çıkarsa Beldemiz ve bölgemiz açısından Mega Projemizi hayata geçirmek istiyoruz" diyor.
Olayın özü de bu zaten, "su akar Türk bakar" sözünü, nasıl kırıp, akarsularımızdan, esen rüzgarımızdan yararlanmaya başladıysak, böyle, Mesut Ergin gibi, "vizyonu geniş" genç başkanların dinamizminden de yararlanmalıyız. Asıl olan tartışarak bir gerçeği ortaya koymak olmalı.
Yazımı, Zafer Par adındaki bir sanatçı- okuyucumun mesajıyla bitireyim: "İşleyen demir ışıldar. İki yıl önce, Necati Cumalı'nın, 'Ay Büyürken Uyuyamam' filminin çekimlerinde, ilk gün ekibimize Şeytan Sofrası'nda yemek vererek, sonrasında da Palabahçe'deki setimizi ziyaret nezaketinde bulunan Mesut Başkan'ın sanata, sanatçısına duyarlığı da bir başka yönü... Helal olsun.." Hani derler ya, "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var." Zafer Par'ın mesajı onu da içeriyor. Mesut Başkan çalışıyor, takdir eden de var, inanmayan eleştiren de. O, ortaya bir "mega proje" attı. Araştırmalar sürüyor.
Bizler de tartışacağız doğru yolu bulacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Mega proje çok tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN