Artık polis çekecek

Giriş Tarihi: 4.6.2013

Kaldırımlara ve park yasağı olan yerlere bırakılan araçları, 2009 yılında UKOME Genel Kurulu'nda verilen yetkiye dayanarak çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, artık bu hizmete son verme kararı aldı

Kaldırımlara ve park yasağı olan yerlere park eden araçları, 2009 yılında UKOME Genel Kurulu'nda verilen yetkiye dayanarak çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu hizmeti sonlandırma kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin bu kararı almasında son dönemlerde vatandaştan gelen tepkiler etkili oldu. Bu tepkilere Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile belediye arasında yaşanan koordinasyon eksikliği de eklenince, belediye 4 yıldır verdiği çekici hizmetini sonlandırma kararı aldı. Başkan Kocaoğlu'nun onaylaması halinde 1 Ocak 2014'ten itibaren belediye artık çekici hizmeti vermeyecek. Uygunsuz park eden araçlar sadece polis tarafından çekilebilecek. Emniyet Müdürlüğü'nün de çektiği araçlar için vatandaştan çekici ücreti tahsil edebilmesi için İstanbul ve Ankara'da olduğu gibi vakıf kurması gerekecek. Aksi takdirde polis çektiği araç karşılığında vatandaşa makbuz kesip para alamayacak.

2009'da UKOME KARARI

Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılında UKOME Genel Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda kent merkezinde trafik polislerine yardımcı olmak ve uygunsuz parklanmaları önlemek amacıyla çekici hizmeti vermeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Daire Başkanlığı'na bağlı birimlerce verilen bu hizmet, 2 yıl önce Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren trafik zabıtasına devretti. Belediye ekiplerinin polis ceza tutanağı düzenlemeden araç çekme yetkisinin olmaması sıkıntı yarattı. Belediye, uygulamayı rahatlatmak ve uygunsuz parklanmalara anında müdahale edebilmek için Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne yazı yazarak kent merkezinde hizmet veren çekicilere birer polis memuru görevlendirilmesini istedi. Belediyenin bu talebine Emniyet Müdürlüğü'nden olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt gelmedi. Son olarak trafik zabıtası, park yasağı olan yerlere park eden araçların tek tek fotoğrafını çekip üst yazı ile Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdi, ruhsat bilgilerini istedi. Fakat Emniyet Müdürlüğü geri çevirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık polis çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN