Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Çalıştıracak eleman yok"

Çetmen Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Çetmen, aradıkları 120 elemanı bulamadıkları için yüzde 65 kapasite ile üretim yapmak zorunda kaldıklarını belirtti

Giriş Tarihi: 5.6.2013
İşsizliğin sosyal bir sorun haline geldiği ülkemizde İzmirli Konfor Grubu'nun yöneticileri, çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınıyor. İhracatı 10 milyon dolara ulaşan ve çalıştıracak eleman bulamadığı için şu an yüzde 65 kapasite ile üretim yapmak zorunda kaldıklarını belirten İzmirli Konfor Grubu Genel Müdürü ve Çetmen Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Çetmen, içini Egeli Sabah'a döktü. Geçen Mart ayından bu yana vasıflı ya da vasıfsız 21 ila 37 yaş arası çalıştıracak 120 eleman aradıklarını belirten Çetmen; "Tabiri caizse resmen eleman diye bağırıyoruz. Bir türlü bulamadık. Türkiye'de, işsizlik sorunu olduğu söylenen yerde, biz çalıştıracak eleman bulamıyoruz."diye konuştu. Eleman bulmak için her türlü argümanı denediklerini, kapı kapı dolaşarak 100 bin adet el ilanı dağıttıklarını, belediyelerle, hatta siyasi partilerle bile işbirliği yaptıklarını belirten Çetmen; "Biz ille de işe alacağımız insan vasıflı olsun demiyoruz. Belli bir yaş aralığındaki insanların bize gelip 'Ben bir şey bilmiyorum. Ama çalışmaya ihtiyacım var' diyen insanları işe almak istiyoruz."diye konuştu.

100 BİN EL İLANI DAĞITTIK
İşsizliğin kol gezdiği, insanların iş bulmak için belediyelerin kapısında kuyruk oluşturduğu İzmir'de yurt dışına mobilya ihracatı yapan Konfor Grup Gaziemir Sarnıç'taki tesislerinde çalıştıracak eleman bulamamaktan yakındı. Konfor Grubu Genel Müdürü ve Çetmen Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Çetmen her türlü argümanı kullanmalarına rağmen bir türlü çalıştıracak eleman bulamadıklarını belirtti. İzmir'de, mobilya sektöründe eski bir firma olduklarını belirten Çetmen; "Aynı zamanda ulusal bir firmayız. Özellikle geçen yıldan başlamış olduğumuz atak yapma isteğimiz bu yıl daha iştahlı ve piyasada da kabul görüyor. Fakat Türkiye'de, işsizlik sorunu olduğu söylenen yerde biz çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Her türlü argümanı deniyoruz. İlansa ilan, el ilanı ise el ilanı. 100 bin el ilanı bastırıp kapı kapı dağıtmamıza rağmen bir sonuç alamadık. Mart ayı başından bu yana bağıra bağıra eleman arıyoruz. Ama bir sonuç elde edemedik" diye konuştu.

İŞSİZLİK BİZDE TAM TERSİ
Eleman bulmak için belediyelerle işbirliği yaptıklarını, eleman göndermeleri çağrısında bulunduklarını belirten Çetmen; "Biz illa çalıştıracağımız kişi vasıflı olsun demiyoruz. Belli bir yaş aralığında, 21 - 37 yaş aralığındaki insanların bize gelip 'Ben hiçbir şey bilmiyorum. Ama çalışmaya ihtiyacım var' diyen insanları işe almak istiyoruz. Alacağımız kişileri belli bir eğitime tabi tutuktan sonra çeşitli makine operatörü, döşemeci olarak değerlendirmek istiyoruz. Şu anda 120 kişiye ihtiyacımız var. Ama bu elemanları bulamıyoruz" dedi.

KOLLARINA ALTIN BİLEZİK

Eleman bulmak için her türlü partiden bize eleman gönderin diye ricacı olduklarını belirten Çetmen; "Sağ olsun insanlar gönderiyor. Fakat gelenler içinde iş beğenmeyen insanlar da var. İşe başlayan kişi 3 ay sabredecek daha sonra kolunda altın bileziği olacak. Bir kere her türlü sosyal imkanlardan faydalanacak. Sabah kalktığında kapısının önünde servis aracı olacak. Yemek problemi yok. Zaten sigorta gibi konuları konuşmaya bile gerek yok. Tüm bunlara ilave olarak çok daha özveri gösterir fazla çalışırsa maaşın yanı sıra en az maaşın yarısı kadar da prim alacak. Bunları sunuyoruz. Buna rağmen çalışacak eleman bulamıyorum. Bunu duyurmak, bağırmak istiyorum."diye konuştu.

12 MAĞAZA AÇILAMIYOR

Eleman bulamadıkları için açmayı düşündükleri mağazaları da açamadıklarını belirten Çetmen; "Eleman sıkıntısı, bizim ilave açacağımız mağazaları da engelliyor. Açacağımız her bir mağaza ortalama 10 kişiye istihdam sağlamak demek. Şu anda grubumuzda üç tane markamız var. Amiral markamız 'Konfor'. 'Konfor'un yanı sıra 'Çizgi' markamız var. O da ulusala yakın bir şekilde hizmet veriyor. Bunların yanında bir de perakende zincirimiz olan Çetmen markamız var. Kendimize ait olan mağaza sayımız 37 civarında" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çalıştıracak eleman yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN