Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağduyunun zaferi

Gezi Parkı'ndaki değişikliklere tepki göstermek işin Gündoğdu Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, taşkınlık yapıp çevreye zarar verenleri engelledi

Giriş Tarihi: 6.6.2013
İzmir'de Cuma gününden bu yana devam eden Taksim Gezi Parkı'nın düzenlenmesine yönelik protestolar Salı gecesi de sürdü. Binlerce kişi Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplandı. Provokatörlere duyarlı vatandaşlar izin vermedi. Polis ekiplerinin Gündoğdu Meydanı'nda hatta Lozan Kapısı'nda bile görünmemesi dikkat çekti. Polis ekiplerinin halka herhangi bir müdahalesi olmazken, vatandaşlar Gündoğdu Meydanı'nda sloganlar atıp, şarkılar söyledi. Tepkilerini döviz ve pankartlarla duyurmaya çalıştı. Havai fişeklerin de atıldığı meydanda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. DİSK, KESK, TMMOB, İzmir Barosu, Tabip Odası ve Türk-İş üyeleri Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen protesto gösterilerine destek verdi ve temsilcileri, Taksim Gezi Parkı olaylarında yaşananlarını eleştiren açıklamalar yaptı. Meydanda toplanan grup, Hatay'daki gösteriler sırasında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in anısına saygı duruşunda bulundu. İzmir Müzisyenler Derneği üyeleri konuşmalardan sonra sahneye çıkıp şarkılar söylediler.

BARİKAT KURMAK İSTEDİLER
Ancak Lozan Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup Fuar Kapısı'na, mobeselere, trafik ışık ve levhalarına zarar verdi. Bu sırada Plevne Bulvarı üzerinde bir grup saksıları ve çevreden topladıklarını ateşe verip polise karşı barikat kurmak istedi. Bunu gören birkaç genç, taşkınlık yapan grup üyelerine seslenerek barikatı kaldırmalarını istedi. Sonrasında gençler kendileri barikatı kaldırarak, yanan saksıları söndürdü. Saat 21.00-22.30 arasında ise bu grubun Lozan Meydanı'na doğru 20-30 metre kadar ilerisinde de başka bir grup Plevne Bulvarı girişine taşlarla barikat kurmak istedi. Yaşanılanlara tepki gösteren birkaç genç, yolu açmak için kaldırım taşlarını kenarıya taşıdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağduyunun zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN