600 yıllık pazar internete taşındı

İki genç kadın alışveriş sitesi kurdu, Tire Pazarı'nı sanal aleme taşıdı, 100 kadar doğal ürünü müşterilerine göndermeye başladı

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Tire'nin salı günleri kurulan dillere destan Salı Pazarı'ndaki doğal ürünler, artık internet aracılığıyla evlere, işyerlerine kadar ulaştırılıyor. Evli iki genç kadın Arzu Erbaysal ve Dilek Şentürk, kurdukları internet sitesi üzerinden Türkiye'nin çok sayıdaki kentine tarhanadan salçaya, köfteden erişteye Tire'nin doğal ürünlerini gönderiyor.

ANNELERE JEST
Özellikle çocuklara doğal besinler yedirme isteğiyle yola çıktıklarını söyleyen ikili, geçtiğimiz yıl www.tiresalipazari.com adlı internet sitesini kurdu. Erbaysal ve Şentürk, İstanbul, Ankara, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok iline Tire'nin doğal ve organik ürünlerini kargoyla gönderiyor. Tire'nin köylerinden ve özellikle kadın üreticilerden aldıkları domates, yumurta, Ege otları, salça gibi besin maddelerini ailelerle buluşturuyor. Ortağı Dilek Şentürk'le uzun yıllara dayanan bir arkadaşlığı olduğunu söyleyen Arzu Erbaysal, Tire Salı Pazarı'nın Türkiye'nin en büyük açık hava pazarı olduğunu hatırlattı, "Bunu artık ülkemizin çoğu yerinde bilmeyen yok. Tire'de biz çocuklarımıza doğal besinler yedirebiliyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerini çaba harcayarak başarabiliyoruz. Bunun için çaba gösteriyoruz ve önemli ölçüde de başarılı oluyoruz. çünkü Tire'deki üretim bunu olanak veriyor. İşte biz, bu fırsatı Tire'ye gelemeyen anneler ve kadınlar için de yaratmaya karar verdik. Tire'ye gelemeyen özellikle çalışan kadınların internet sitesi üzerinden bize sipariş verip doğal ürünlere kavuşmasını hedefledik. Salı Pazarı'nda sebze, meyve, mevsimlik otlar, kurutulmuş ürünler, sabun ve zeytinyağı gibi bir çok doğal ürün ilk elden, özellikle köylü üreticimizden bulunabiliyor."

Bir günde teslim
İnternet sitesi aracılığıyla bir hafta boyunca siparişleri aldıklarını belirten Erbaysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim internet pazarımız da aynı Tire Pazarı gibi, salı günleri açılıyor. Bir hafta boyunca topladığmız siparişleri, salı günü kargoya veriyoruz. Ertesi gün ürünleriniz verilen adrese teslim ediliyor. Sanal pazarımızda Tire yöresine has her türlü ürün bulunuyor. Sebze, meyve, sabun, zeytinyağı, mevsimlik otlar, ev reçelleri, köfte, sucuk, erişte, salça, kurutulmuş biber, tarhana gibi 100'ü aşkın çeşidimiz var. Bu ürünleri özellikle köylümüzden almaya gayret ediyoruz. Kadın üreticilere karşı da pozitif ayrımcılık yapıyoruz." Aradan geçen bir yılda internet sitelerinin yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Erbaysal, özellik İstanbul ve Ankara'dan yoğun talep gördüklerini, kendilerini daha çok iş kadınların tercih ettiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 yıllık pazar internete taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN