Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarık DURSUN K.: Özgürlük, ne kadar olur?

Giriş Tarihi: 9.6.2013

Temelde insan haklarının savunmasını üstlenmiş batılı kurumlara göre, insanların tümü insanlık onuruna sahip olmak açısından eşit doğarlar. Yanı sıra kimi özgürlüklere de sahip olma hakları vardır.
Nedir bu haklar ? Başta kendi kimlikleri tanımlamak ... İfade etmek... Kendi ibadet biçimlerini seçmek...
Hayatını kazanmak... Baskı ve zulümden uzak yaşayabilmek ve her türlü iletişimden yararlanmak.
Vazgeçilmez (olmazsa olmaz) insan özgürlükleri arasında ayrıca konuşma özgürlüğü, düşünme özgürlüğü, seçme ve seçilme özgürlüğü ve özgür medya da yer alır.
Bunlar herkesi kapsamı içine alan küresel özgürlüklerdir.
Olmadıklarında dünyamız birbirleriyle çekişip çatışan birey ve toplumların savaş alanına döner. Her birey, her toplum kendi çıkarını koruma ya da kendi gücünü ille de başkalarına da kabul ettirme peşine düşer.
Evet insanın yaşam hakkından sonra en çok değer verdiği şey özgürlüktür.
Özgürlük, insanların kendi hayat yollarını yine kendilerince seçmeleri için de, ayrıca fırsat eşitliği açısından da gereklidir.
insanlar daha bilinçli

Dünyanın her yerinde insanlar çeşitli güçlerin, çeşitli koşulların etkisiyle özgürlüklerine yönelik olası tehlikelere karşı bugün artık daha bir bilinçlidir. Bu tehdit baskıcı ve zorba yönetimlerden, yasalara karşı durup, siyasal iktidara dört elle sarılarak bir türlü bırakmayan, ya da iktidarı zor kullanarak ele geçirmek isteyen kimi siyasal gruplardan gelebilir.
Yanı sıra azınlıkları bastırmaktan, onları yerlerinden yurtlarından etmekten ya da bir devletin çökmesi sonucunda ortaya çıkan kargaşadan kaynaklanabilir.
Düzen sürüyor bile olsa, özgürlük kimi zaman yoksulluktan, ekonomik çözümsüzlüklerden, cinsel ayrım ya da cinsel tercihleri nedeniyle uygulanan baskılardan, çocuklara eziyetten, ırkçılıktan, bölücülükten, iç ve dış borç bağımlılıklarından ve benzer toplumsal kaygılardan ötürü eş değer tehditler altına girebilir.
dünya küreselleşiyor

Tehdit, bakarsanız iç'ten olduğu kadar dış'tan da gelebilir. Sınır ve toprak doymazı bir devler buna örneklik edebilir. Ne var ki. dünya bizim sandığımızdan da daha hızlı küçülüp, küreselleşiyor.
Bu nedenle uzak-yakın komşularımızın her hangi bir noktasında özgürlüklere yönelik bir tehdit, bir anda bütün komşulara yönelik sayılıyor.
Bizim özgürlükler konusunda uyguladığımız ambargocu tutumda göz ardı ettiğimiz de budur işte...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarık DURSUN K.: Özgürlük, ne kadar olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN