Foçalı çok okuyor

Giriş Tarihi: 11.6.2013

35 bin 700 okuyucusu bulunan Foça İlçe Halk Kütüphanesi, Konak'taki İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi başta olmak üzere il genelinde tüm ilçeleri geride bıraktı, en üst sırada yer aldı

Son yıllarda internetin yaygınlaşmasına rağmen kitap tutkunları kütüphanelerden çıkmıyor. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı halk kütüphanelerinin 2012 yılı istatistiklerine göre en çok okuyucu sayısına sahip ilçe Foça oldu. Foça İlçe Halk Kütüphanesi 35 bin 700 okuyucu sayısı ile Konak'taki İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi başta olmak tüm ilçeleri geride bırakarak ilk sırada yer aldı. Foça'daki kütüphanenin bu kadar çok ilgi görmesinin nedenleri arasında yerel yönetim ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yaptığı çalışmalar öne çıkarken, bir diğer önemli nokta ise Foça'ya tatile gelenlerin kitap okumaya olan ilgisi oldu. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı halk kütüphanelerinin 2012 yılı istatistiklerine göre, kent genelindeki 38 halk kütüphanesinde 337 bin 625 kitap bulunuyor. 142 personel ile hizmet veren İzmir halk kütüphanelerinin toplam okuyucu sayısı 338 bin 927. Kütüphanelere üye olan sayısı ise 27 bin 82. Ödünç verilen kitap, dergi gibi materyallerin sayısı ise 255 bin 748. 2012 yılı istatistiklerine göre en fazla okuyucu sayısı Foça'da bulunuyor. Verilere göre, Foça İlçe Halk Kütüphanesi'nden 35 bin 700 kişi faydalandı. Bu rakamla en çok okuyucu sayısına sahip olan Foça'yı, 28 bin 306 kişi ile Tire izliyor. Bornova İlçe Halk Kütüphanesi 27 bin 394 okuyucusu ile üçüncü sırada yer alırken İzmir'in merkezinde yer alan İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi'nin okuyucu sayısı ise 26 bin 288. Foça'da yaz mevsiminde kitap okuma ciddi bir biçimde artarak, İzmir'de en çok okuyucu sayısına ulaşırken, Türkiye'nin turizm cenneti Çeşme'de ise kütüphanelere ilginin az olması dikkat çekiyor. Çeşme İlçe Halk Kütüphanesi'nde 6 bin 57 kitap bulunurken,okuyucu sayısı 4 bin 917. 240 üyesi bulunan kütüphanede 2012 yılında 699 kitap, dergi gibi materyal ödünç verilmiş. Çeşme Alaçatı Halk Kütüphanesi'nde de 4 bin 324 kitap bulunuyor. 3 bin 719 kişi kütüphaneden faydalanırken, Alaçatı'daki kütüphanenin sadece 55 üyesi bulunuyor. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, "Yerel yönetimlerle müdürlüğümüzün ortak çalışması ve yerel yönetimlerin destek vermesi sonucunda kütüphanemize ilgi arttı. Bu sayede okuyucular daha kolay ulaşabilir oldu. okuyucularımız teveccüh gösterdi. Aynı şekilde diğer ilçelerde de çalışıyoruz. Ödemiş, Tire gibi ilçelerimizde de yeni yapılan kütüphaneler ile okuyucu sayısı artacaktır" dedi.

2000 kitap dağıtıldı
Foça İlçe Halk Kütüphanesi sorumlu yöneticisi Rukiye Köksal ise, "Foça İlçe Halk Kütüphanesi olarak bu şekilde ön sıralarda yer almak bizim için gurur verici. Foça bir ilçe olarak çok sakin olmasına rağmen yaz mevsiminde nüfusu artıyor. Bizim kütüphanemizde de yaz mevsimlerinde okuyucu sayısı artıyor. Yazın dinlenmek için Foça'ya gelen tatilciler, kitap okumayı ve kütüpnamezi seviyor" dedi. Foça'da kitap okumayı yaygınlaştırmak için çeşitli faaliyetler yaptıklarını anlatan Köksal, "Kitap kulübümüz 100 üyeye ulaştı. Her üç haftada bir kütüphanede biraraya gelerek kitaplar üzerine sohbetler yapılıyor. Ayrıca çevre köylerimize yönelikte çalışmalar yapıyoruz. Son olarak ise, 8 Haziran'da Foça'da 2 bin kitabı ücretsiz dağıttık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Foçalı çok okuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN