Kadının adı var!

İŞKUR İl Müdürlüğü ile DEÜ Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde düzenlenecek 'Çalışma Hayatında Kadın ve Aile Çalıştayı', 14 Haziran'da DEÜ Rektörlüğü'nde yapılacak

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Çalışma hayatında yer alan ya da çalışmaya yeni başlamak isteyen kadınların iş görüşmesi, işyeri ve aile üçgeninde yaşadığı sıkıntıları ortak paydada toplayarak çözüm üretmek amacıyla kolları sıvayan İzmir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Aile Araştırma ve Uygulamaları Merkezi işbirliği ile olan 'Çalışma Hayatında Kadın ve Aile Çalıştayı' düzenleyecek. Aile ve kadının iş yaşamındaki yerine akademik açıdan ele almayı hedefleyen çalıştay, 14 Haziran 2013 Cuma günü DEÜ Rektörlüğü VIP salonunda gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile özel sektör temsilcisinin katılacağı etkinlik, sabah saat 10:00 ile 16:30 arasında yapılacak.

YÜZDE 35'İ KADIN
Çalıştay hakkında bilgi vermek amacıyla Konak İŞKUR Binası'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, Çalıştay'ın İzmir'de bir ilk olacağını söyledi. DEÜ işbirliğiyle gerçekleştirilecek etkinliğin, çalışma hayatına yönelik hedef ve planlara uygun olarak gerçekleştirileceğini belertin Kabak, "Kurumumuz tarafından açıklanan 2013-2017 Strateji Planları'nı dikkate aldığımızda, önceliklerimizden birisinin de kadını iş hayatında daha fazla yer alması şeklinde oluşturuldu. Bunun yanında 2014- 2015 tarihleri arasındaki stratejik hedeflerimiz arasında, toplam işgücünün yüzde 35'inin kadın olması da yer alıyor. Kurum olarak kadınlarımızın iş yaşamında daha fazla yer almasını istiyoruz" dedi.

SEVİYE YÜKSELİYOR

Türkiye'de kadının iş gücüne katılma oranını 2004 yılında yüzde 20 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Kabak, "Bu rakam 2012'de yüzde 30'lara çıkmış durumda. Kurumumuz Türkiye genelinde yılın ilk 5 ayında 26 bin 252 kişinin özel sektörde iş imkanı sağlarken; bunlardan 8 bin 895'inin yani yüzde 33.88'lik kısmı kadınlardan oluştu. İzmir'de ise bu oran geçen yıl yaklaşık yüzde 31 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamı artırmayı ve yüzde 35'e çıkarmayı hedefliyoruz" ifadesinde bulundu. Toplantıda meslek edinmeye yönelik kurslara kadınların daha fazla ilgi gösterdiği bilgisini veren Kabak, "İŞKUR kanalıyla 2012 yılında 8 bin 195 kişi kurslara katıldı. Bunlardan 4 bin 777'si ise kadınlardan oluşuyor. Yani yüzde 50'den fazla" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadının adı var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN