Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüya gerçek oluyor

Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın en önemli projelerinden biri olan Buca Kasaplar Meydanı Projesi için yıllar sonra onay çıktı, inşaat yakında başlayacak

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın seçim bildirgesinde yer almasına rağmen bu güne kadar bir türlü başlatılamayan Buca Kasaplar Meydanı Projesi'ne kuruldan onay çıktı. Kasaplar Meydanı'nı da kapsayan "Buca Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı"nı, eksikleri olduğu gerekçesiyle onaylanmayan Kurul, bu sefer planlara onay verdi. Geçtiğimiz hafta içinde toplanan kurulun ilçe belediyesi tarafından hazırlanan 1000 ölçekli Buca Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 5 bin ölçekli nazım imar planını kabul etmesi ile projenin önü açıldı. Böylece 2003 yılından bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen proje için geri sayım da başlamış oldu.

2003'TE HAZIRLANDI

Yılan hikayesine dönen Kasaplar Meydanı projesi ilk kez, Ahmet Piriştina'nın başkanlığı döneminde 2003'te hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi'nin araziyi 1.7 milyon liraya alma önerisi 2010 yılında kabul edildi. Bu işler için yaklaşık 7 yıllık bir kayıptan sonra Buca'ya yeni bir soluk kazandıracak, otopark sıkıntısına da çare olacak meydan için proje hazırlandı. Koruma Kurulu da planı kabul etti. Ancak bu sırada Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı'nı da kapsayan "Buca Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı"nı hazırladı, Koruma Kurulu'na gönderdi. Planı, eksikleri olduğu gerekçesiyle onaylanmayan Kurul, 5 bin ve 1000 ölçekli planların daha da detaylandırılması gerektiğini belirtti. Geçen Mart ayındaki şok karara karşı Büyükşehir Belediyesi, hızlı bir çalışmanın ardından yeni plan Haziran ayı kurul toplantısına yeni planlar yetiştirildi ve 10 yıllık hayalin gerçekleşmesi içinde önemli bir adım geride kalmış oldu. Bu gelişmeler doğrultusunda planlar Buca ve Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkacak. 1 aylık askı sürecinde itiraz olursa bunlar yine ilçe ve büyükşehir belediye meclislerinde tartışılıp karara bağlanacak. Projenin hayata geçmesi ile birlikte Buca'nın en işlek yerlerinden biri olan Kasaplar meydanı yeniden düzenlenmiş, inşa edilen yer altı otoparkı sayesinde park sıkıntısı da çözülmüş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüya gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN