Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hayvanlarımızı kesecek yer yok"

Giriş Tarihi: 13.6.2013

Buca'daki Et Entegre Tesisleri'nin kapatıldığını söyleyen İzmir Perakendeci Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, "Şu anda esnafımız hayvanını kesecek yer bulamıyor" dedi

İzmir Perakendeci Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, Buca'daki Et Entegre Tesisi'nin kapandığına dikkat çekerek, "Şu anda esnafımız hayvanını kesecek yer bulamıyor. Geçici olarak çeşitli özel yerlerde kesimler yapılıyor ancak kamunun adına herkesin yararlanabileceği bir yer yok. Bu da önümüzdeki süreçte kaçak hayvan kesimlerini gündeme getirir. Bu sorunun bir önce çözülmesini istiyoruz" dedi.

Odanız ile ilgili bilgi verir misiniz?
Odamıza kasap esnafımız kayıtlıdır. Odanın 400 civarında üyesi var. Ancak şunu belirtmek isterim, son 8 ay içerisinde odamız üyelerinden 80 tane kapanış oldu. Türkiye koşullarında artık eskisi gibi mekan çalıştırmak kolay değil. Bu kadar market zincirinin olduğu bir şehirde esnafın dayanma gücü fazla olamıyor. Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç tüm esnaf teşkilatını etkiliyor. Günümüzde karkas etin kilogramı 13.5-14 lira. Hayvancılık da zorlaştı. Yem fiyatları ve giderler üreticileri çok zorluyor. Son zamanlarda da Suriye tarafından da ülkemize kaçak et girişleri oluyor. Bu da piyasayı etkiliyor.

Buca'daki et entegre tesisi yani mezbaha kapandı. Bu sektörü nasıl etkileyecek?
İzmir'de özel et entegre tesisleri var ancak kamunun yeri şuanda yok. Buca'da vardı, o da bu hafta itibariyle kapandı. Esnafımız için böyle bir yere ihtiyaç var. Arkadaşlarımız, "Hayvanlarımızı nerede keseceğiz?" diye soruyorlar. Yer istiyorlar. Biran evvel İzmir'de güzel bir entegre tesisine ihtiyaç var. Ödemiş'te, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi birlikte bir et entegre tesis kurmak için çalışmalara başladılar. Ödemiş Hayvan Borsası çok önemli bir yer. Burada güzel bir tesis kurulması planlanıyor. Ancak orası İzmir merkez için çok uzak kalıyor. izmir merkezde kesimler için bir yer olması gerekiyor.

İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası bu tesise talip olmayı planlıyordu...
Bu çok da güzel bir organizasyon olurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İTO, İTB ve bizler hep beraber bu noktada bir adım atsak çok güzel olur. İzmir hayvancılık açısından çok önemli bir konumda. Türkiye'nin hayvancılıkta çok önemli bir kenti. Ödemiş için küçük Hollanda diyorlar. Sadece Ödemiş'te 150 bin büyükbaş hayvan var. Çok ciddi sayıda hayvan varlığımız var. İnsanlar şuanda orada burada et kesiyorlar. Ama yarın öbür gün yetmeyecek. Şuanda hayvanın kesileceği bir yer yok. Kamuya hizmet verecek bir tesis kalmadı.

Bu konuda yetkililerle temasa geçtiniz mi?
Tarım İl Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Et ve Balık Kurumu'nun Buca'daki et entegre tesisini alması gündemde bulunuyor. Bu noktada sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bir rapor iletilecek. Bu olursa bizim sorunumuz ortadan kalkmış olur. Yoksa kaçak et kesimi artabilir. Kaçak et kesimi sonrasına ortaya çıkan sıkınıtları da hepimiz buluyoruz. Hastalıklardan tutun, zehirlenmelere kaar bir çok sorun içeriyor. Bu konuda yetkilileri ve uyarmayada devam edeceğim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hayvanlarımızı kesecek yer yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN