Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi fabrika artık kültür için üretecek

Giriş Tarihi: 13.6.2013

Alsancak Sigara Fabrikası, Sümerbank arazisinin bir bölümüne müze inşa etmek şartıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 25 yıllığına Nevvar-Salih İşgören Vakfı için tahsis edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nevvar-Salih İşgören Vakfı arasında yapılan anlaşma sigara fabrikasının kurtulmasını sağlarken Sümerbank arazisinin bir bölümüne müze ve sergi salonu yapılmasının önünü açacak. Vakıf ile bakanlığının son günlerinde anlaşma imzaladıklarını ve bu doğrultuda sigara fabrikasının 25 yıllığına tahsis edildiğini belirten Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, "Sigara fabrikası bilindiği gibi daha önce Arkas ve İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından kente kazandırılmak istenmişti. Ancak projede belediye ile uzlaşma sağlanamadığı için bina restore edilemedi. Biz de bunun üzerine çalışma arkadaşlarımla birlikte Nevvar-Salih İşgören Vakfı yetkilileri ile biraraya geldik. Sigara fabrikasını eğitim ve sanata hizmet etme amacıyla vakfa tahsis ederken karşılığında Sümerbank arazisinin bir bölümüne bizim için müze ve sergi salonu yapmasını istedik. Bu doğrultuda bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma sigara fabrikasının restore edilmesi ve Sümerbank arazisine müze ve sergi salonu kazandırılması açısından büyük fayda taşıyor" dedi.

"İZMİR'E KAZANDIRILSIN"
Bundan 11 yıl önce kaderine terk edilen tarihi sigara fabrikası binası ile Sümerbank arazisinin İzmir'e kazandırılması çağrısında bulunan Günay, şöyle konuştu: "Sümerbank arazisinin İzmir İl Özel İdaresi tarafından bakanlığımıza devri ile ilgili sıkıntı yaşamıştık. Ancak İzmir Eski Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bakanlığımın son günlerinde özel bir toplantı yaparak sıkıntının çözümü için bir yol haritası belirlemiştik. Bu yol haritasının bir parçası da Nevvar-Salih İşgören Vakfı ile imzaladığımız anlaşmadır. İnşallah bu yol haritası sekteye uğramaz, yarım kalmaz ve çözülür. Öte yandan geçen hafta İzmir Valisi Mustafa Toprak'a yaptığım ziyarette kentte atıl durumda çok kamu binası ve arazisi bulunduğunu belirterek çözümü için yardım istedim."

EĞİTİM VE SANAT İÇİN

Vakfın yetkilileri, tesisle ilgili eğitim ve sanata hizmet edecek bir proje hazırladıklarını, 25 bin metrekare kapalı alana sahip tesisi, sadece eğitim ve sanata hizmet etmek üzere aldıklarını belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi fabrika artık kültür için üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN