Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Çok hayırlı bir iş

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Geçen gün beni çok sevindiren bir şey oldu. Ayvalıklılar hayırlı bir iş için bir araya gelerek güçlerini birleştirdiler.
Başta Kaymakam Nihat Nalbant, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Altınova Belediye Başkanı Asım Süer, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer olmak üzere, iş dünyasının ünlü isimleri, ilçenin ileri gelenleri "Şefkat Evleri" kurmak üzere, bir araya geldi, ilk toplantılarını yaptı. Bir tek Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, "Ben bu derneğe katılmak istemiyorum" dedi, toplantıya gelmedi.
Oluşumdan çok memnun olduğunu belirten Başkan Ergin'in, "Ayvalık'ı sevenler sadece bu proje için bir araya gelmemeli, daha bir çok projeler hazırlayarak el birliği ile gerçekleştirmeliyiz.
Ayvalık'ı sevenler olarak bir araya gelir, ilçemizi bir çok alanda daha da önemli hale getirecek atılımları gerçekleştirebiliriz
" sözleri genel kabul gördü.

YÖNETİM BELLİ OLDU
İlk toplantıda Dernek Yönetim Kurulu belli oldu.
Başkanlığı Kaymakam Nalbant üstlendi. Fatma Çavlu Genel Sayman, Sevgi Jersche Genel Sekreter olarak görevlendirildiler.
Diğer kurucu üyeler, Cihat Teker, Nursel Kahriman, Habip Mutlu, Yener Koşvar, Halil Gençer, Rahmi Gençer, Emine Gülsüm Kefeli, Asım Süer, Nesrin Arıcı, Mesut Ergin, Ahmet Sucu, Ali Nazlı ve Mehmet Cavlı yönetim kurulu üyesi oldular. "Hayırlı bir iş" diyorum ya, gerçekten çok hayırlı bir iş. Ben de bütün desteğimi onlara veriyorum ve elimden gelen her yardımı yapıyorum.
Nasıl yapmam ki, amaç, Ayvalık yöresinde bulunan 190'ı aşkın "bakıma muhtaç, evsiz ve kimsesiz" yaşlımızı, "sıcak bir yuvaya" kavuşturmak.
Amaç bu olunca bütün akan sular durur. İnsan bir eli kanda da olsa bu hayırlı işe yardıma koşar.
Ayvalık yöresindeki sözünü ettiğim yaşlılarımızı, "nasıl yuva sahibi yaparız, onlara nasıl bakarız, onlara nasıl insanca yaşama koşullarını sağlarız, nasıl bir huzur evi açabiliriz" diye yırtınmamızın ilk icraatı ortaya çıktı. "Ayvalık Şefkat Evleri Yaşatma ve Yaptırma Derneği" böylece kuruldu. "Ayvalıklılar bu insanlara sahip çıksınlar" demiştik, çıktılar.
Onlara verilen hizmet, "Görev olarak değil, gönülden olsun" demiştik, öyle olacak. "Koğuş" usulü değil, "apart otel" tarzında, az kişinin kaldığı, kendi özel eşyalarını da getirebildiği odalara hizmetler götürülebilen bir sistem oluşturulacak.

CENNET TEPESİ'NDE

Artık, Alibey Çocuk Yuvası'ndaki 38 ilköğretim çocuğunun, 10 tane, özel bakım gerektiren 0-5 yaş çocuğunun da "daha iyi koşullarda" bakımının sağlanması için hazırlanan projeler de hayata geçirilebilecek.
Hatta "Kadın Sığınma Evi" açmak da mümkün olacak. Böylece, akıl almaz "şiddete" maruz kalan kadınlarımız da korunma altına alınacak.
Çoğunuz duymamışsınızdır ama Ayvalık ve yöresindeki "kadına şiddet" oldukça önemli sayıda. Ayvalık gibi modern bir yerde "şiddet gördüğünü öne sürerek sığınma isteyen" kadın sayısı 5 ayda 40'a ulaşmış. Her geçen gün de yeni yeni şikayetler geliyor.
Bunlar artık canına tak dediği için şikayeti göze alanlar. Ya aile korkusundan ağzını açamayanlar ve şiddet görmeye devam edenler. Onları da işin içine katarsak bir Kadın Sığınma Evi'nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.
Şefkat Evi, Çocuk Yuvası ve Kadın Sığınma Evi'nin yapılacağı yer de belli oldu:
Cennet Tepesi.
Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ve Kaymakam Nalbant, projeyi gönülden destekliyorlar.
Kaymakam Nalbant, Ayvalık'ta "Fatma Ana" olarak tanınan ve Dernek Genel Saymanı olan Fatma Cavlı'yı da gösterdiği yoğun çaba nedeniyle ayrıca tebrik etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Çok hayırlı bir iş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN