Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikirde kalmasın!

Giriş Tarihi: 15.6.2013

İzmir İçin Yeni Sinerjiler Enstitüsü'nün 21 kanaat önderi, kent için projeler üretiyor. Yerel yöneticiler, projeler hakkında bilgi alıyor, ancak hiçbirini hayata geçirmek için çalışma yapılmıyor

İzmir'in önde gelen kanaat önderlerinden oluşan İzmir İçin Yeni Sinerjiler Enstitüsü, kent için ürettiği fikir ve projeleri yetkililerle paylaşarak, kentin geleceği için önemli adımlar atılmasına destek veriyor. Kentin önde gelen 21 isminin bir araya geldiği İzmir İçin Yeni Sinerjiler Enstitüsü'nde işadamı, ekonomist, akademisyen gibi değişik alanlarda ve sektörlerde faaliyet gösteren, çalışmalar, araştırmalar yapan isimler yer alıyor. 2004 yılında çalışmalarına başlayan ve 2006 yılından itibaren İzmir İçin Yeni Sinerjiler Enstitüsü adıyla faaliyet göstermeyi sürdüren düşünce kuruluşu üyeleri her ay düzenli olarak bir araya geliyor. Enstitü üyeleri, gündem maddesindeki konularla ilgili fikir paylaşımında bulunuyor. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu bünyesindeki Kent Değerleri Komisyonu üyesi olan isimler, ürettikleri somut projelerle kentin geleceğinin şekillenmesine yönelik fikirler ortaya koyuyor.

EGELİ SABAH'A ANLATTI

Yeni Sinerjiler Enstitüsü'nün sekretarya görevini üstlenen duayen işadamı Uğur Yüce, Egeli Sabah'a enstitü olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Yüce, bu işten siyasal veya maddi bir çıkar bekleyecek kişileri aralarına almadıklarını söyledi, "7-8 senedir çalışıyoruz. İçimizden ne bir milletvekili çıktı ne de başka bir şey... Bu oluşumu lağvetsek bile, bizim için önemli değil. Ama bunun gibi kurum ve oluşumlara ihtiyaç var. Bu tür kişilerin bilgilerinden istifade edilmeli" diye konuştu. Yüce, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin Sinerji Enstitüsü gibi danışma mekanizmalarını aktif olarak kullanmalarının hem kente hem de ülkeye ciddi kazanımlar sağlayacağını ifade etti, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle yerel yöneticiler bu tür oluşumlara gerçek anlamda destek olması gerekir. Bugüne kadar ürettiğimiz projeleri; valiler, belediye başkanları büyük bir dikkatle dinledi; ancak bir kere olsun bizlerden giden talepler doğrultusunda bir çalışma yapmadılar. Büyük bir nezaketle bizi dinliyorlar ama netice itibariyle hiçbir şey olmuyor demeyeyim ama bazı şeyler olmuyor."

İŞTE PROJELER
Yüce, İzmir'e faydalı olacağına inandıkları projelerden bazılarını şöyle sıraladı: "Ege Medeniyetleri Müzesi, Bilim Müzesi, özellikle kruvaziyer yolcularının kullanacağı Liman-AlsancakÇankaya- Kemeraltı Yürüyüş Yolu, Basmane-Agora-Kemeraltı- Kadifekale aksının turizme kazandırılması. Bunun için 116 ortakla Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Tic. A.Ş de kuruldu. Ortakları arasında duayen işadamlarımız Selçuk Yaşar ve Bülent Eczacıbaşı gibi isimler var. Kemeraltı esnafı, milletvekillerimiz, belediyelerimizin yöneticileri var. Ayrıca Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Homeros Vadisi'nin geliştirilmesi ve korunması var.

Enstitü'de kimler var?
Ali Nail Kubalı, Ahmet Tükel, Deniz Taner, Enis Özsaruhan, Prof. Dr. Fazilet Vardar Sükan, Gülgün Ünal, Kemal Çolakoğlu, Moris Bencuya, Muharrem Hilmi Kayhan, Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Prof. Dr. Namık Çevik, Samim Sivri, Selami Gürgüç, Prof. Dr Turhan Acatay, Uğur Yüce, Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Yılmaz Temizocak, Sıtkı Şükürer, Önder Türkkanı, Filiz Eczacıbaşı Sarper, Engin Baraz,
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikirde kalmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN