Özgür KAYNAR: Yeteneğe destek

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Cristopher Columbus (Kristof Kolomb), Hint Adaları'na gitmek isterken Amerika'yı keşfetti. Arşimet, yıkanmak için hamama girdi, suyun kaldırma gücünü buldu. Newton, kitap okumak için ağacın altına oturdu, başına elma düşünce, insanoğlu yer çekiminden haberdar oldu. Alexander Fleming, deney yaparken gördüğü küf parçacığının bakteriler üzerindeki etkisini denedi, penisilin ortaya çıktı.
Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg, arkadaşları internet ortamında birbirleriyle haberleşsin diye site kurdu. Bugün yarım milyar insanı buluşturan sosyal paylaşım adresi facebook doğdu.

HEPSİ DAHA ÖNCE DE VARDI

Tesadüf gibi görünseler de aslında hepsi tesadüfün ötesindeydi. Amerika'ya ilk Columbus ayak basmamıştı.
Hamamdaki tas, Arşimet görmeden önce de suda yüzüyordu. Kim bilir kaç kişinin başına neler düşmüştü ama Newton'un kafasına dank etmişti!
İnsan hayatına doymayan katil bakterilere karşı küften bir ilaç olabileceği Fleming'ten evvel hiç akla gelmemişti.
Herkes internette cirit atıp yorulmak bilmeden sörf yaparken, facebook fikri 20 yaşındaki bir üniversiteliyle arkadaşlarından çıkmıştı.
Birilerini diğerlerinden tesadüfler değil; merakla acıkan, bilgiyle beslenen yetenekleri ayırıyordu.
Önemli olan yeteneğin keşfiydi.
İçindeki cevheri keşfedenler Amerika'yı da keşfediyordu; fark edenler, fark yaratıyordu.
Tüm bunları okuduktan sonra, "Neden bizim mucidimiz, kaşifimiz yok!" diye soruyorsunuzdur eminim. Bu soruya cevap, bu soruna son vermek için bir gayret var artık.
Geçmişte olanı olmayanı bir kenara bırakalım, bugüne ve geleceğe bakalım.
İşte size güzel bir örnek. Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, bilime ve teknolojiye meraklı liselileri teşvik etmek için bir kez daha kolları sıvadı.
Gediz Üniversitesi Robot Yarışması'nın 2'ncisi gerçekleştirildi. Atatürk Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Saint Joseph Koleji, Yamanlar Fen Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu Lisesi, 60. Yıl Anadolu Lisesi, Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Plastik EML, Özel Ege Koleji ile Özel Bornova Koleji katıldı.
Robot teknolojilerine ilgi duyan İzmirli 60 öğrenci, ABD'li gençlerle birlikte bir hafta kampa girdi.
Her takım kendi robotunu tasarladı ve yazılımını yaptı. Ardından da bu robotlar yeteneklerini sergiledi, gençlerimiz de imkan verilirse neler yapabileceklerini ortaya koydu.
Eminim ki bu gençler gelecekte daha büyük işler yapacak, hepimizin göğsünü daha çok kabartacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Yeteneğe destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN