Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir imza da sen ver

Kendini down sendromlu çocuklara adayan Sami Altunel, Bakanlığa gönderilmek üzere imza kampanyası başlattı. Sorunun gönüllü çalışmalarla çözülemeyecek kadar büyük olduğunu söyleyen Altunel, "Hedefim 100 bin imza" dedi

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Sami Altunel, engelli bebek doğumlarında pozitif yaklaşım gösteren ve o an vatandaşın yanında olan bir Türkiye için imza kampanyası başlattı. Kampanya ile 100 bin imza toplamayı hedefleyen Altunel, "İmzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na göndereceğiz" dedi. Down sendromlu oğlu olan bir baba olarak konu ile ilgili çalışmalara katıldığını söyleyen Altunel, "Hayatında engelli bir insanla yaşamanın ne demek olduğunu bilen ve farklılığı yargılamayan biriyim. Engelli bebeği olan tüm ailelerde önceleri bir şok, inanamama, ne yapacağını bilememe gibi durumlar söz konusu oluyor. Daha sonra ise 'neden ben' ile başlayan birçok benzeri düşünceler ve ruhu kaplayan isyan duyguları veya çocuğun engelinin reddine kadar duygular hissedebiliyor. İçine girdikleri şok dönem, kişiler kendi yapısı, aile içindeki durumu, alınacak psikolojik destek doğrultusunda kısa veya uzun sürebilir" dedi.

DESTEK OLUYORUM

Engelli çocuğa sahip ailelerle birebir ilgilendiğini söyleyen Dernek Başkanı Altunel, onlara çocuklarının farklı, ancak kendilerinin bir parçası olduğunu anlattığını söyledi. Ortaya çıkan sorunlara çözüm üretmenin ancak bilinçli çabalarla olacağını söyleyen Altunel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ailelere bir an önce şoku atlatmalarının, çocuğun ve kendilerinin yaşamını kolaylaştıracağını vurguluyorum. Kendilerini ne gibi süreçler beklediğini, yalnız olmadıklarını vurguluyorum. Sosyal paylaşım gruplarımızdan, down sendromlu bir insanının hayatından, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim düzeylerinden, çocuklarının eğitimi, beslenmesi ve engelli hakları konusunda bilgiler aktarıyorum. İletişim adreslerini iletiyorum. Tünelin sonunda ışık olduğunu görebilmelerini, maddi zorluk içinde olanlara da destek sağlıyorum."

ASIL GÖREV DEVLETİN

Başkan Altunel, konunun sadece aileye, derneklere, gönüllülere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu vurguladı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve diğer kurumların da sorumluluk üstlenmesini istediklerini belirtti. Bu anlamda devletin engelli çocukları olan ailelere daha fazla sahip çıkmasını için www.ulusaldown. com sitesi üzerinden imza kampanyası başlattıklarını anlatan Altunel, 100 bin imza toplamayı hedeflediklerini ve herkesi bu kampanyaya destek olmaya çağırdıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir imza da sen ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN