Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıtdışı araç kiralama baş ağrıtıyor

Oda Başkanı Dursun uyardı: "Korsan kiralama ciddi maddi manevi zararlara yol açıyor"

Giriş Tarihi: 19.6.2013
İzmir Oto Galericileri-Oto Alım-Satım, İş Takip, Yıkama ve Yağlamacılar Odası Başkanı Zafer Dursun, yaz döneminde talebin artması yüzünden kayıtdışı araç kiralamaların arttığını söyledi, "Araç kiralayan yurttaşlarımız bu konuda dikkatli olmalı" dedi.
Odanız hakkında bilgi verir misiniz?
- Odamız 4 meslek grubundan oluşuyor. Oto galericileri, trafik müşavirleri, oto yıkamacılar ve araç kiralamacılar; yani rent a car. Bütün meslek gruplarımıza ayrı ayrı özen gösteriyoruz. Şu anda 520 aktif üyemiz var. Yaklaşık 200'ü araç kiralama, 200'e yakın oto galerici, 80 oto yıkama ve 20'de trafik müşaviri üyemiz var. Kayıtlara göre bu rakamlar değişebiliyor.
Yaz geldi, araç kiralamaya ciddi istek var.
- Şu günlerde araç kiralama talebi artıyor. Ancak bu kayıtlı esnafa tam olarak yansımıyor. Haksız kazanç sağlama ve kayıtdışı uygulamalar nedeniyle esnafımız sıkıntı yaşıyor. Herkesin tatile çıktığı bugünlerde özellikle gurbetçilerimiz ve yabancı turistler araç kiralayarak tatillerini geçiriyorlar. Gurbetçilerimiz artık kendi arabalarıyla gelmiyor. Burada araç kiralamak daha ekonomik ve rahat oluyor. Yerli-yabancı bütün turistler de araç kiralamayı tercih ediyor. Buraya kadar her şey normal, ancak sektörde önemli haksız kazanç ve haksız rekabet söz konusu. Bu konuda araç kiralama sektöründeki arkadaşlarımızla toplantılara başladık. Gaziemir'de ilk toplantımızı yaptık. Buca, Bornova ve Karşıyaka'da da toplantı yapacağız.
Haksız rekabet nasıl oluyor?
- Talep arttıkça kayıtdışı hortlamaya başlıyor. Bu işi usulsüz yapanlar, merdivenaltı tabir ettiğimiz, elinde bir tane, iki tane aracı olanlar. "Kapının önünde durmasın" mantığıyla kiraya veriyorlar. Bunlar ciddi sorunlara neden oluyor. Bu işin profesyonellerini zora sokuyor. Üyelerimiz 12 ay boyunca her türlü vergisini verirken, her türlü hukuki şartları yerine getirirken, bir kuruş vergi ödemeyen bu insanlar yüzünden zorda kalıyorlar.

VATANDAŞA MESAJLAR

Vatandaşlara mesajınız var mı?
- Vatandaş resmi olarak araç kiralama sözleşmesi yerine, boş bir kağıda ya da açık senede imza atarak araç kiralıyor. Bu durumda olası bir kaza, arızada kiralayan ciddi sorunlarla baş başa kalıyor. Bu konuda yargıya o kadar çok sorun intikal ediyor ki, binlerce dosya işlem görüyor.
Araç kiralarken vatandaşlarımız nelere dikkat etmeli?
- En doğrusu kayıtdışı araç kiralanmaması. Çünkü Çok sayıda mağduriyet ortaya çıkıyor. Ayrıca, bizim arkadaşlarımız sürekli model araçlarla hizmet vermeye çalışıyor. En fazla 3-5 yaşındaki araçları kiralıyorlar. Piyasada kayıtdışı olanlar ise 10-15 yaşındaki araçları kiralıyorlar. Bir araç kiralarken o yerin vergi levhasının olup olmadığı, araç kira protokol sözleşmesinin olup olmadığı, kiraladıkları aracın rent a car kaskosunun olup olmadığı ve bu aracın kiralanan şirkete ait olup olmadığına bakmaları gerekiyor. Kiraladıkları aracın kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Aracın çiziğini, istepmesini, kirikosunu, lastiğini mutlaka kontrol etmek gerekiyor. Bunları yapmadan aracı teslim almamalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca 2. elde de sorunlar devam ediyor. Kayıtdışı büyük darbe vuruyor. 2 senede 43 araba satan bir kişiye 62 bin lira ceza geldi. Bu yöndeki denetimlerin artması iyi bir gelişme.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıtdışı araç kiralama baş ağrıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN