Çadır operasyonu

Gezi Parkı protestolarına destek için İzmir Gündoğdu Meydanı ve Birinci Kordon'da çadır kuran eylemcilere şafak operasyonu düzenlendi. Çadırlar toplandı, polise direnen 34 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 21.6.2013
İzmir'de Taksim Gezi Parkı'ndaki protestolara destek vermek amacıyla 17 gündür Gündoğdu Meydanı ve Birinci Kordon'da kurdukları çadırlarda eylemlerini sürdüren direnişçilere sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Direnişçilere ait çadırlar 500'e yakın polisin şok baskınıyla söküldü, polise direnen 34 kişi gözaltına alındı. Vali Mustafa Toprak ve Emniyet Müdürü Ali Bilkay ile önceki gün Valilikte yaptıkları görüşmelerden herhangi bir sonuç alamadıklarını söyleyen eylemciler, uzlaşma sağlanana kadar çadırlarını kaldırmayacaklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine Vali Toprak'ın talimatı ile harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı 500'e yakın Çevik Kuvvet ve sivil polis, Gündoğdu Meydanı ve Kordon'a operasyon düzenledi.

ÖNCE ANONS YAPILDI
Sabah saat 06.30'da alana gelen polisler 45 dakika anons yaptı, direnişçilerden çadırları boşaltmalarını istedi. Bazı eylemciler çadırları kaldırırken, 100 kadarı direneceklerini söyleyip kolkola girdiler, insan zinciri oluşturdular. Polis uyarılara rağmen çadırları boşaltmayan bu gruba müdahale ederken, sivil polislerin operasyon sırasında herhangi bir yanlış anlamaya meydan vermemek için "polis" yazılı yeleklerini giydiği görüldü. Güvenlik güçlerine direnen 34 kişi gözaltına alındı, polis merkezine götürüldü. Daha sonra sökülen bu çadırlardan birinin içindeki bir sırt çantasında bilye, sapan, havai fişek ele geçirildi. Polis, çadırları kamyonetlere yükledi. Operasyonun ardından belediye ekipleri de geride kalan malzemeleri temizledi. Bazı göstericiler ise çadırların toplanmasının ardından, geride kalan malzemelerini ateşe verdiler. Çadırların tamamı polisin müdahalesiyle kaldırılırken, haftalardır müşteri azlığından yakınan Kordon esnafı da rahat bir nefes aldı.

PROVOKATÖRLERE OPERASYON
İzmir'de Gezi Parkı'nı bahane ederek halkı galeyana getirmeye çalışan, kamu binalarına, işyerlerine zarar veren, araç yakan, molotof bombalı korsan gösteri düzenleyen kişiler kamera görüntülerinden tek tek tespit edildi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin başlattığı soruşturma sonucunda, bu kişilerin kimlikleri belirlendi. Operasyon için düğmeye basan polis; İzmir, Tunceli ve Ankara'da 15 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. TKP-ML, MKP ve DSİH örgütlerinin üyesi olduğu iddia edilen 14 kişi gözaltına alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çadır operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN