Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezalar yargıya gitti

Giriş Tarihi: 21.6.2013

Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile Büyükşehir Belediyesi'ne kesilen para cezalarının önce yürütmesinin durdurulması ardından da iptali istemiyle idare mahkemesine dava açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat'ı karşı karşıya getiren para cezaları yargıya taşındı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 'çevreyi kirlettiği' gerekçesi ile İZSU Genel Müdürlüğü aleyhine değişik tarihlerde yazdığı para cezalarının iptali istemiyle kurum, İzmir'deki idare mahkemelerine dava açtı. O süreçte düzenlediği basın toplantısında İl Müdürü Ata Erpolat'ı sert bir dille eleştirerek art niyetli davranmakla suçlayan ve ardından da "Kim yetkiliyse yetkisini kullansın. Bu il çevre müdürünün Büyükşehir'e karşı yaptığı davranışların hesabını ister bakan sorsun, ister ihbar kabul edip savcılar sorsun. İzmir'de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne karşı hasmane tutum içeren bu arkadaşın, görevini sağlıksız kullanan bu adamın hesabını sorsun"diyen Başkan Kocaoğlu, şimdi de cezaları yargıya taşıdı. Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile idare mahkemesine, kesilen para cezalarının önce yürütmesinin durdurulması ardından da iptali istemiyle dava açıldı. İZSU Genel Müdürlüğü'nün açtığı davalarla ilgili yargıdan nasıl bir karar çıkacağı merak konusu olurken Kocaoğlu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü karşı karşıya getiren olaylar şöyle sıralandı.

İLK CEZA TORBALI'YA
Torbalı, Karakuyu mevkiinden çıkan ve yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki kapalı kanal ile Çaybaşı'nda Fetrek Çayı'na boşalan İZSU Genel Müdürlüğü'ne ait atıksu kanal hattının Fetrek Çayı'na herhangi bir arıtma yapılmadan deşarj edildiği ve kirlilik oluştuğu iddiası ile İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 28.08.2012'de İZSU Genel Müdürlüğü aleyhine idari yaptırım karar tutanağı düzenledi. Ardından da 94 bin 244 lira idari para cezası verdi. İZSU Genel Müdürlüğü idari para cezasının iptali için 9 Ekim 2012'de İzmir 1. İdare Mahkemesine dava açtı. İZSU Genel Müdürlüğü, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nden kaynaklanan ve tehlikeli olduğu analiz raporu ile saptandığı belirtilen arıtma çamurları ile birlikte toplam 12 atıksu arıtma tesisine ait arıtma çamurlarının Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahası içinde depolanarak bertaraf edilmesi ile ilgili yönetmelik gereği herhangi bir başvurunun olmaması ve Çevre İzin/Lisansı alınmadan depolama işleminin sürdürüldüğü iddiası ile 17 Ağustos 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İZSU Genel Müdürlüğü aleyhine idari yaptırım karar tutanağı düzenledi. Ardından da İZSU'ya 471 bin 228 lira idari para cezası kesti. İZSU idari para cezasının iptali için 31 Ekim 2012'de İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Dava henüz sonuçlanmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezalar yargıya gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN