Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kent içi toplu ulaşımda elektronik kart sıkıntısı

İzmir Büyükşehir'in projesine gaziler karşı çıktı, Emniyet erteleme istedi, sadece gazeteciler uydu

Giriş Tarihi: 22.6.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meslek kartları ile toplu ulaşım araçlarından yararlanan gazeteci, polis ve gazilere yönelik olarak başlattığı elektronik kart uygulaması beklenen ilgiyi görmedi. Yapılan çağrıya sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi sarı basın kartı sahibi gazeteciler karşılık verdi. İzmir Emniyet Müdürlüğü; Temmuz'daki tayinleri gerekçe göstererek yaklaşık 10 bin polisi kapsayacak uygulamanın ertelenmesini istedi.

"yasal değil"

İzmir' de faaliyet gösteren gazi dernekleri ise avukatları aracılığı ile uygulamanın yasal olmadığını, gazi kartı ile toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmasına ilişkin hakkın kendilerine kanunla tanındığını belirtti, karşı çıktı. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkililerinin dernek başkanları ile yaptığı toplantılardan da sonuç çıkmadı. Bazı dernekler uygulamayı desteklerken bazılarının karşı çıkması projeyi sekteye uğrattı. Böylece otobüslere ücretsiz kartını göstererek binen 17 bin 800 kişiden sadece 800 gazeteci elektronik kart için başvurdu.

hat planlaması için

ESHOT yetkilileri uygulamadan vazgeçmediklerini, gazi derneklerinin yöneticileri ile görüşmelerin sürdüğünü, gazi ve polislerin de önümüzdeki süreçte projeye dahil edilebileceğini belirtti. Öte yandan daha önce 1 Haziran olarak duyurulan uygulama tarihi, gelişmeler üzerine 15 Haziran'a çekildi. Yetkililer otobüs seferlerinin zaman aralığı ile hat planlaması için uygulamanın gerekli olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent içi toplu ulaşımda elektronik kart sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN