Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Sağlıklı dişlerle güzel gülümseme!

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastahanesi'nde tedaviye başladım. Uzun süredir ihmal ediyordum. Ama fakülte dekanı Prof. Dr Tancan Uysal hoca ile konuşunca ciddiyetin farkına vardım.
Zaten hastahane Nasa uzay üssü gibi...
Çalışan doktor ve sağlık görevlileri inanılmaz titiz, hassas, ve şefkatli. "Otur, aç ağzını" devri tarihte kalmış yani!
Doktorum önce teşhisleri röntgen çekimi ile tespit edip, tek tek ilgili birimlere yolladı. Kimse öğle tatili, acıktım falan demeden işlem bitinceye kadar canla başla her hasta ile tek tek uğraşıyorlardı.
Doktorum Doç. Dr. Serhat Köseoğlu ile diş temizliğim sırasında sohbet de ettik. Gerçekten diş taşı temizliği çok önemli. Tam iki gün gittim kliniğe ve aynı bir mücevher işler gibi titiz bir çalışma yaptı doktorum. O da Tancan hoca gibi florlamanın önemini anlattı. Bunun üzerine florlamanın öneminin duyurusu için özel bir çalışma yapmayı hedefledik ama benim randevu günü için çalışma programım hata verdi.
Ama Katip Çelebi Üniversitesi durur mu? Hemen faaliyete geçmiş ve önemli de yol almış. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, İzmir'de diş sağlığı seferberliği başlattı ve florlama projesi ile gelecekte çürüksüz dişlere sahip nesiller hedefleniyor. İzmir genelinde tüm ilköğretim okullarına yayılacak önemli projenin ilk adımı bir süre önce kardeş okul Çiğli Balatçık İlköğretim Okulu'nda atıldı.
İlköğretim çağındaki 6-12 yaş arası çocukların dişlerini güçlendirmek, çürükleri önlemek amacıyla yapılacak florlama projesi olan 'brushon flor' uygulamalarının Karabağlar ilçesinin ardından tüm İzmir'deki okullarda yaygınlaştırılacağı açıklandı. Bu önemli diş sağlığı seferberliği, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal öncülüğünde, projenin Türkiye'deki mimarı sayılan Kırıkkale Üniversitesi Diş Hastalıkları Tedavisi Öğretim Üyesi Prof. Dr.
Türksel Dülgergil'in desteğiyle; Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Esra Uzer Çelik, Çiğli Balatçık İlköğretim Okulu Müdiresi Canan Gökdoğan, Müdür Yard.Canan Gökdoğan,Rehber Öğretmen Naciye Erken
'in katılımıyla gerçekleştirildi.

TÜM OKULLARA EĞİTİM

Miniklerden büyük ilgi gören florlama uygulaması ile ilgili bilgi veren İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, İzmir eski Valisi Cahit Kıraç'ın projenin oluşturulmasında destek verdiğini hatırlatarak, Valilik başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve ilçe kaymakamlıklarının da desteği ile projeyi tüm İzmir'e yayacaklarını ifade etti.
Dekan Uysal, "Hem diş fırçalama alışkanlığının erken yaşta kazandırılması amacıyla, hem de dişlerinin güçlendirilmesi adına kardeş okulumuzda uygulamayı başlattık.
Bu projemizi daha da büyüterek öncelikle Çiğli genelindeki okullarda, daha sonra da İzmir'deki tüm okullarımızda florlama ve diş sağlığı eğitimi vermek istiyoruz" dedi.
Çocukların dişlerine flor uygulayarak gelecekte daha az çürüğü olan ya da çürüğü olmayan bir toplum yetiştirmek için kolları sıvadıklarını söyleyen Prof.
Dr.Uysal, florun dişlerin yüzeyine uygulandığında diş minesinin daha güçlü olmasını sağlayan bir yapıda olduğunu açıkladı.
Florun faydasının akademik olarak da bilimsel olarak da ispatlandığını belirten Dekan Prof. Dr.Uysal, toplum ağız diş sağlığının iyileştirilmesini ilköğretim çağındaki çocuklardan başlanacağını gelecekte çürüksüz dişlere sahip nesillere ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

BİLİNÇ YERLEŞİYOR

Balatçık İlköğretim Okulu Müdiresi Canan Gökdoğan ise projenin miniklerin diş sağlığına katkısının yanında şimdiden üniversiteli olma bilincini de hafızalarına kazıyarak heveslendirdiğine dikkat çekti.
Gökdoğan, "Kuruluşundan itibaren kardeş okulumuz olan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile çok güzel çalışmalar yapıldı. Öğrencilerimiz üniversiteye gitmek; doktor, mühendis, öğretmen, hakim olmak istiyor. Bölgemizde yer alan İKÇÜ'nün verdiği katkıları büyük memnuniyetle karşılıyoruz.
Böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz"
diye konuştu.
Sevgili okurlarıma sağlıklı dişlerle, güzel gülecekleri günleri olmalarını diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Sağlıklı dişlerle güzel gülümseme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN