Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'yi değerlendirdiler

AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın evsahipliğinde yapılan çalıştayda, Gezi Parkı olaylarının sosyal ve politik analizi yapıldı, yol haritası için öneriler dile getirildi

Giriş Tarihi: 27.6.2013
G
ezi Parkı olaylarının sosyolojik ve politik açılardan analizi yapılarak bir perspektif oluşturmak üzere düzenlenen çalıştayda çeşitli değerlendirmeler yapıldı. AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya; birim başkan yardımcıları Prof. Dr Mazhar Bağlı, Çiğdem Karaaslan ile MKYK Üyesi Yasin Aktay, Türk Alman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Emin Köktaş, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Erdinç Yazıcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Yıldız, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Paker, gazeteci - yazar Orhan Miroğlu ve Markar Esayan katıldı. İkincisinin de yapılmasının kararlaştırıldığı çalıştayda genel şu ortak görüşler ortaya çıktı: Gençlik araştırmalarına ağırlık verilmesi, AK Parti iktidarının yaklaşık 11 yıllık sürecinde seçimle iş başına gelemeyen ve uzun bir süre daha gelemeyeceğini gören kesimlerin olaya ilişkin katkılarının analizinin yapılması.

DEMOKRASİNİN BOŞLUĞU
Çalıştayda Ayrıca Türkiye'nin önlenemez yükselişini engellemeye yönelik uluslararası paydaşların da dikkatlice izlenmesi gerekliliği değerlendirildi. Süreç içinde görülen medyanın tutumu ve gerçek entelektüel yaklaşımların zayıflığı, demokrasinin bir boşluğu olarak değerlendirildi. Gerek çözüm süreci, gerek Alevi açılımı, gerekse yeni demokratikleşme adımlarının aynı hızla devamı noktasında fikir birliğine varıldı. Siyasi hafızanın güçlü bir şekilde tesis edilerek önümüzdeki süreçlerde yol haritası oluşturmasındaki önemi vurgulandı. Bir kaç özel üniversitenin sürece olumsuz katkısının yanı sıra diğer üniversitelerin akademisyen görüş ve entelektüel birikimlerinin zayıf kalmasının sebepleri ve önemi de çalıştayda ele alındı. İyi niyetli ve sadece seslendirilen amaca yönelik eylem ve söylemlerin illegal söylem ve eylemlerden ayrı tutularak özellikle incelenmesinin gerekliliği konusunda ortak kanaat oluştu. Yaralı politik kimliklere yönelik üretilen politikaların daha iyi anlatılarak geliştirilmesinin gerekliliği ve buna yönelik öneriler paylaşıldı.

"SANDIK VURGUSU"
Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, çalıştayın yukarıda özetlenen sonuçlarıyla çok faydalı olduğunu, ortaya çıkan görüş ve önerilerin Merkez Yürütme Kurulu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceğini belirtti. Hotar, bir kez daha ülkemizin geleceği için birlik ve beraberliğimizin önemine vurgu yaptı, "Tam ve kesintisiz demokrasilerde iktidarları belirleyen seçimlerdir, yani sandıktır. Sandıkta mücadele etmek demokrasilerin vazgeçilmez bir kuralıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'yi değerlendirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN