Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Masaj salonlarına denetimler artmalı"

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Hamamcılar Odası Başkanı Nafi Karaca, bazı masaj salonlarının yasadışı işlerde kullunıldığını iddia etti

İzmir Hamamcılar ve Banyocular Odası Başkanı Nafi Karaca, son dönemde ortaya çıkan masaj salonlarına isyan etti. Karaca, "Masaj adı altında yasadışı bir şekilde hizmet veriyorlar. Ne hamamla ne de sauna ile ilgilileri var. Bu konuda denetimlerin artmasını istiyoruz" dedi
Oda hakkında bilgi alabilir miyiz?
Odanın 160 üyesi var. 20 civarında tuvaletler var, diğerleri ise hamam işletmecileri.
Sektörün yaşadığı sorunlar nelerdir?
Turizm sezonu başlamasına rağmen, turist sayısında bir azalma var. Bazı esnafımız da, gelen turistlere 'bir daha gelmez' düşüncesiyle 5 liralık malı 10 liraya, 10 liralık malı da 20 liraya satmaya çalışıyorlar. Esnaf olarak bizler bu konulara çok dikkat etmeli. Mal ve hizmetlerle ilgili tarifeleri net bir şekilde vermek lazım. Ayrıca otellerin bir hamam yapıp bir yıldızın peşinde olmaları da bizim sorunlarımızdan biri. Otellerin hamamları da standartlara uygun değil. Mesela hamamlarda kubbe olması lazım. Yukarıya buharlaşan su, damlalar halinde göbek taşında yatan müşterinin üzerine damlamasın diye kubbe olması gerekir. Kubbe, aşağıya su damlamasını önler. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu konuda standartlar getirmelidir.
Kullanılamayan hamamlarda var mı?
İstanbul'da da İzmir'de de harika hamamlarımız var. Ancak bazıları kapalı ve amacı dışında kullanılıyor. Mesela Çeşme'de hamam kapalı. Bunların kurtarılması gerekiyor. Turistler ülkemize geldiğinde mutlaka Türk Hamamı'nı istiyor. Taksicilerimizde, biz hamamcılarda, diğer esnafımızda turistlere doğru düzgün ve dürüst davranmalıyız. Hamamları güzel denetlemek gerekiyor.
Güzellik salonu, masaj salonu adı altında yasadışı işlerde kullanılan yerlerde bulunuyor.
Masaj diyorlar ama insan oraya gidiyor mutlu sona ulaşıyor. Her arabanın camına kart bırakıyorlar. Arayın bir tanesini fiyat sorun. Bu konuda denetimler çok iyi yapılmalı. Buralara denetim hiç olmuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, tarihi hamamların amacı dışında kullanılmaması amacıyla denetimlerini sıkı tutuyor. Aynı denetimlerin belediyeler tarafından da yapılmasını istiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Masaj salonlarına denetimler artmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN