Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet Hastanesi'ne yeni ünite kuruldu

Devlet Hastanesi'ne Endoskopi ve Kolonoskopi ünitesi kuruldu. Hastane genel cerrahlarından Dr. Ali Sapmaz, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Endoskopi ve Kolonoskopi işlemleri konusunda aldığı 3 aylık eğitimin ardından hastalara hizmet vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 11:47
Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsak hastalıklarının tanısı, anüs ve kalın barsak hastalıklarının tanısal işlemleri yapılmasında ve mideye beslenme tüpü yerleştirilmesi Endoskopi ünitesinde tanı, tedavi ve takip amacıyla rutin Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopisi, Alt Gastrointestinal Sistem Endoskopisi işlemleri yapılmasında genel cerrahi uzmanları tarafından kullanılacağı belirtildi.

Hastane Yönetici Başhekimi Rüştü Parlakgüneş, sistemin 150 bin liraya mal olduğunu belirterek, artık endoskopi ve kolonoskopi konusunda lıların şehir dışındaki hastanelere gitmesine gerek kalmadığını ifade etti. Başhekim Parlakgüneş, "Hastalar, hekimlerce muayene edildikten sonra uygun görülen hastalara bu ünitede endoskopi ve kolonoskopi işlemi yapılabilmektedir" dedi.

Genel cerrah Dr. Ali Sapmaz, "Hastaya bu muayene, ağızdan küçük çaplı ucunda parlak ışığı ve kamerası olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile gerçekleştirilir. Tüpten aşağıya doğru bakarak herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılır. Gerekli durumlarda laboratuvar analizleri için küçük doku örnekleri alınır.Bu da forsepsler yardımı ile ağrısız bir şekilde endoskopla yapılmaktadır. Bu sırada hastaya uygulanan bu işlem herhangi bir ağrıya sebep olmadığı gibi nefes almayı da engellemez. Endoskopi sonrası hasta ertesi gün normal aktivitelerine geri dönebilmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma Devlet Hastanesi'ne yeni ünite kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN