Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizme Ramazan bereketi

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Uzmanlar Ramazan ayında rezervasyonların azalacağını ileri sürerken Çeşme Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, "Ramazan ayında sorun yok gibi görünüyor. Rezervasyon var. Sezon gayet iyi gidiyor"dedi

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte iyice canlılık kazanan yaz sezonu, Ramazan ayının yaklaşmasıyla tartışmaları beraberinde getirdi. Turizmciler, Ramazan ayında otellerin doluluk oranları konusunda fikir ayrılığına düştü. Bazı turizmciler Ramazan ayında rezervasyonlarda bir değişiklik olmayacağını savunurken, bazı turizmciler ise başta Çeşme olmak üzere yerli turisti hedef alan bölgelerdeki doluluk oranlarının Ramazan ayında düşüş yaşayacağını iddia etti. Okulların kapanmasıyla birlikte, tatil sezonu açıldı. Turizm bölgelerindeki otellerde doluluk oranı arttı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla, otellerin bu dönemde doluluk oranları tartışılmaya başlandı. Turizmin ölü sezonu olarak kabul edilen kış aylarında fuarlara katılan, tanıtımlarını yapan ve yabancı turisti hedef alan bölgeler, uzmanlara göre Ramazan'dan etkilenmeyecek. Başta Çeşme olmak üzere yerli turisti hedef kitlesi olarak belirleyen bölgeler ise, Ramazan'ın ilk 10 günü doluluk oranlarında yüzde 50'lere varan düşüşler yaşayacak.

TANITIM YAPAN KAZANIR

Ramazan ayında olağanüstü bir durumun olmadığını belirten Çeşme Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, "Geçen yıllara baktığımızda, Ramazan ayında sorun yok gibi görülüyor. Rezervasyonlar var. Sezon gayet iyi gidiyor. Ramazanda da rezervasyonlar alıyoruz. Doluluk oranlarımız aynı, fark yok. Daha önceki Ramazan aylarında yüzde 30 olan indirimi yüzde 15ler'e çektik" dedi. Sezonda İstanbullu turistleri, bölgeye çekmeyi hedefleyen turizmciler yurt dışına açılamadığı için Ramazan'da otellerin doluluk oranlarında yüzde 50'ye varan düşüşler yaşanacağını savunan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, "Kış aylarında, fuarlara katılan, yurt dışında bölgelerinin tanıtımın yapan turizmciler, emeklerinin karşılıklarını alacak. Kuşadası, Özdere ve Pamucak gibi bölgeler Ramazan'dan etkilenmeyecek. Buradaki otellerin doluluk oranları yüzde 90'ı bulacak"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme Ramazan bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN