Kampüs davasında ilk raunt Ekonomİ'nin

Giriş Tarihi: 1.7.2013

İEÜ'nün kurmak istediği kampüs ile ilgili dava sonuçlandı. Yerel mahkeme, Büyükşehir planının yürütmesini durdurdu. Üst mahkeme kararı onarsa, Ekonomi kampüsü kuracak

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Güzelbahçe'de kurmak istediği yeni kampüs alanı ile ilgili dava sonuçlandı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında sert tartışmalara neden olan davada, İzmir 2. İdare Mahkemesi kısmen yürütmeyi durdurma kararı verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi, geçtiğimiz Eylül ayında 25 bin ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı'nı görüştü ve kabul etti. Planda, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin kampüs yapmak istediği 192 bin metrekarelik arazi "tarımsal niteliği korunacak alan" ve "doğal ve ağaçlık karateri korunacak alan" olarak belirlendi ve plana işlendi.

KISMİ DURDURMA

Bunun üzerine İzmir Ekonomi Üniversitesi yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, 192 bin metrekarelik alanın 157 bin metrekaresi için yürütmeyi durdurdu, 35 bin metrekaresi için Büyükşehir Belediye Meclisi'nin plandaki görüşü doğrultusunda "tarımsal niteliği korunacak alan" olarak kalmasına karar verdi. Buna göre 157 bin metrekarelik alan için Büyükşehir Meclisi'nin plana işli kararının yürütmesi durdurulmuş oldu. Mahkeme'nin kararıyla Güzelbahçe'de kurulması öngörülen kampüs alanının da önü açılmış oldu. Bundan sonra Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararını kendisine tebliği edilmesinden sonra 7 gün içinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıyıp, itiraz edebilecek. Bu arada 30 gün içinde de yürütmeyi durdurma kararı verilen alanla ilgili plan tadilatı yapmak zorunda kalacak.

NELER YAŞANMIŞTI?
İzmir Ekonomi Üniversitesi yönetimi, Balçova'daki kampüsün talebe yanıt veremediği gerekçesiyle Güzelbahçe'de 192 bin metrekarelik alanda yeni kampüs kurmak için 2005'te çalışmalara başlamıştı. İlgili kurumlardan izinler alındıktan sonra Büyükşehir'e başvurulmuştu. Ancak Büyükşehir, 1/25000'lik planında, Yaka Mahallesi Acemdere Mevkii'ndeki söz konusu alanı "doğal karakteri korunacak alan, ağaçlandırılacak alan ve tarımsal niteliği korunacak alan" olarak ilan etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kampüs davasında ilk raunt Ekonomİ'nin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN