Karton tekneler nefesleri kesti

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında düzenlenen 'Karton Tekneler Yarışması'nı, Gemi Mühendisleri Odası'nın 'Piri Reis Teknesi' kazandı

Giriş Tarihi: 3.7.2013
İzmir'de 6.'sı düzenlenen ve 17 odanın katıldığı yarışmada, üyeler öğle saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı'nda gemi yapımları için çalıştı. Çalışmaların sona ermesinin ardından üyeler, Karşıyaka Belediyesi'nin Bando Takımı eşliğinde Konak Pier'e alkışlar eşliğinde kortej yürüyüşü yaptı. Yürüyüşün ardından start verilmesi ile karton gemiler denize indirildi. Yeşilin ve doğanın önemini kostümlerine de taşıyan gençler zekaları ile de yarışmada boy gösterdi. Eğlencenin ve coşkunun hakim olduğu yarışmada 1.'liği Gemi Mühendisleri Odası'nın 'Piri Reis Gezi Teknesi' aldı. Şehir Plancıları Odası 2. olurken, Ziraat Mühendisleri Odası da 3.'lük elde etti. En İyi Kostüm Tasarımı dalında ödülünü Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ile Maden Mühendisleri odası paylaştı. İlk batan gemiye verilen Titanic Özel Ödülü ise, Çevre Mühendisleri Odası'nın oldu.

BAYRAMA ÖZEL RESEPSİYON

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 87. Yıldönümü nedeniyle 'Denizcilik Resepsiyonu' düzenledi. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli otellerde yapılan resepsiyon bu yıl, İzmir Limanı'nda gerçekleştirildi. Açık havada, gün batımını izleyen davetliler, denizle içiçe bir gece yaşadı. Gecede bir konuşma yapan DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Kabotaj hakkının bir ulusal bayram olarak kutlanmasına ilişkin ilk girişim, 1 Temmuz 1928 tarihinde, denizcilik işlerinden sorumlu Ticaret-i Bahriye Müdüriyeti tarafından öngörülmüş, o zamana dek geleneksel olarak yapılan deniz şenliklerinin, 1 Temmuz 1929 yılından sonra bayram olarak icra edilmesi kararlaştırılmıştır. O tarihten bu yana 'Kabotaj Bayramı' olarak kutlanan 1 Temmuz, 24 Mart 2005 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 'Denizcilik Bayramı' olarak belirlenmiştir" dedi. Yapılan konuşmaların ardından DTO İzmir Şubesi'nin kurucu Erol Çağlar, eski Meclis Başkanları Özden Çokdeğer ve Bülent Çakın ile DTO eski Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh'a, birer plaket vererek, teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karton tekneler nefesleri kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN