Kocaoglu kararlı

Başkan Aziz Kocaoğlu, kentin EXPO adaylığı ile ilgili Paris'te yapılan sunumda, sit alanında kalan lagün, kent ormanı ve çevresinin EXPO alanı olarak tanıtılmasına sert tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 4.7.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, SİT alanında kalan lagün, İnciraltı Kent Ormanı ve çevresinin binalar içinde EXPO alanı olarak tanıtılmasına sert tepki gösterdi. BİE delegelerine sunulan görselin plan değil taslak olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu "Oradaki ağaçların sökülmesi mümkün değil. Yaşadığım müddetçe buna izin vermem. Görseli hazırlatanlar, oranın SİT olduğunu iyi anlatamamış ya da başka niyet taşımış olabilir. Konuşmuyorsak, bilmediğimizden ya da yanlışa evet dediğimizden değil. Ne pahasına olursa olsun bina yapılmasına izin vermem" dedi. İzmir'in EXPO 2020 adaylığı ile ilgili olarak geçenlerde Paris'te yapılan sunumdaki görsellerde, İnciraltı Kent Ormanı, lagün ve çevresi EXPO alanı olarak gösterilmiş ve binalarla resmedilmişti. Meslek odaları tarafından eleştirilen bu duruma, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da tepki gösterdi. Kocaoğlu "Lagün ve civarına, tatlı suyu bağlayan da, projeyi yapan da, düşünen de bizim dönemimizdir. Bu bölgenin altı bataklık. Sıradan bir ağaç dikme ile orada ağaç büyütemezsiniz. Her ağacın dikileceği yere çukurlar açarak ve kaliteli toprak getirerek ağaç diktik. Bu ağaçların burada büyüyemeyeceği konusunda çok uyarılar aldık ama bugünkü hale getirdik. Şimdi o ağaçların sökülmesi mümkün değil. O ağaçların sökülmesine izin vermeyiz, veremeyiz. Ne pahasına olursa olsun. Bu konu tekrar tekrar görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi'nin, bu konuda her aşamada uyarısı, notu, şerhi vardır. Orada ağaç kesilmeyecek. EXPO'nun yapılacağı, gezileceği, pavyonlarının olacağı alan, lagün ve 1. Derece Doğal SİT'in dışındaki alanda mevcuttur" dedi.

KIR BAHÇESİ OLACAK
Lagün ve çevresinde bina yapılmasının söz konusu olmadığını belirten Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: "Lagün ve civarına bina resmi koymanın hiçbir anlamı yoktur ve oraya bina yapılmayacaktır. Bu ağaçlık alan sadece insanların oturacağı, nefes alacağı, ağaçların altında kır bahçesi olacaktır."

"Kentin önünü tıkamayın"
İzmir Kalkınma Ajansı'nın koordinasyonunda yürütülen 2014-2023 İzmir Bölge Planı Kalkınma Çalıştayı, Kaya Thermal Otel'de yapıldı. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın programı nedeniyle İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, açılış toplantısına katılamadı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i ayağa kaldıracak bölgenin 5 ilçe ve 9 beldenin yer aldığı İzmir yarımadası olduğunu belirterek, yarımadanın 9 yıldır planlanmamış olmasına tepki gösterdi. Kocaoğlu, İzmir'in üzerindeki 35 yıllık tozu silkeleyip ayağa kalktığını belirterek, "İzmir'in kalkınmasını ve büyümesini artık hiçbir güç engelleyemez. O zaman İzmir'in önünü açalım. Sağlıklı planlar ve projeler yapıp, İzmir'in önünü tıkamayalım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoglu kararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN