Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzaya gitmek ucuz olacak

NASA Astronotu Lopez-Alegria, uzay uçuşlarının başlamasıyla birlikte, binlerce kişinin uzaya gidebileceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Uzay Kampı Türkiye'de düzenlenen 6 günlük Uluslararası Yaz Programı'na davetli konuşmacı olarak katılan tecrübeli astronot Lopez-Alegria, uzay mekiği uçuşlarının tamamlanmasıyla gelecekte daha çok kişinin uzaya gidebilmesi adına ticari şirketlere imkan tanınmasının önemine işaret etti. Uçaklarla yapılan ilk ticari uçuşlarda olduğu gibi, ticari uzay uçuşlarının da ilk başta pahalı olacağını söyleyen Lopez-Alegria, "Talep arttıkça, fiyatlar da zamanla düşecek ve uzay turizmi giderek artacak. Binlerce sanatçı, öğretmen, bilim adamı ve mühendis uzaya gidebilecek" dedi.

"EN İYİSİNİ YAPIN"
1995-2007 yılları arasında dört farklı görevde uzayda toplamda yaklaşık 257 gün 23 saat kalan ve 10 ayrı seferde toplam 67 saat 40 dakika ile en uzun süre "uzay yürüyüşü" yapan NASA astronotu ünvanına sahip López-Alegria, "E-Pal Haftası" olarak bilinen haftanın konuğu oldu. Uzaydayken en çok arkadaşlarını, ailesini ve pişen yemek kokusunu özlediğini anlatan López-Alegria, "Uzay mekiğinin içinde Dünya'nın yörüngesinde dolanmanın tıpkı halatları kopmuş ve düşmekte olan bir asansörün içinde olmak gibi. Ancak 'asansör' hiçbir zaman yere çarpmıyor" dedi. Kardeş Okullarla Bilim Programı kapsamında Uzay Kampı Türkiye'ye gelen öğrencilere mesajlar veren Lopez-Alegria, "Herkesin öncelikle yetenekleri doğrultusunda yapabileceklerinin en iyisini yapmaları için çaba sarfetmesi gerekir. Ben de orduda görev yapan bir pilotum ve hep elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. En nihayetinde 'uzay mekikleri için astronot aranıyor' ilanını görünce aranılan geniş özelliklerin kendi yapabileceğim şeyler olduğunu görünce başvuruda bulundum" diye konuştu.

1500 ÖĞRENCİ

Bir ESBAŞ girişimi olarak 2000 yılında İzmir'de kurulan ve dünyadaki üç uzay kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye, NASA Astronotu Lopez-Alegria'yla birlikte 21'nci "uzay yolcusunu" ağırladı. Astronot simülatörleriyle eğitimin verildiği 6 günlük yaz kampı programlarına 20 ülkeden yaklaşık 1500 öğrencinin katılımı bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzaya gitmek ucuz olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN