Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yıl içinde bin yatak

Tepecik Hastanesi tamamen yıkılacak, Yenişehir Caddesi yeraltına alınacak, buraya dev bir sağlık kompleksi kurulacak. Bayraklı, Çiğli ve İnciraltı kampüslerinin de bitmesiyle İzmir sağlık turizminde bir numara olacak

Giriş Tarihi: 8.7.2013
Sağlık Bakanlığı İzmir Kamu Hastaneleri Kurumu, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, İzmir'de yapılan ve yapılması planlanan sağlık projeleri hakkında Egeli Sabah'a açıklamalarda bulundu. Geleneksel Sabah Kahvemize konuk olan Dilek, EXPO 2020'ye "Herkes İçin Sağlık" teması ile aday olan İzmir'in önümüzdeki 5 yılda sağlık sektöründe ivme kazanacağını belirtti. Kentteki sağlık kuruluşlarının eskiyen binalarını yenileyeceklerinin müjdesini de veren Prof. Dr. Dilek, "İzmir'e 5 bin yeni yatak kazandıracağız" dedi.

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin görevleri nelerdir?
2011'de yürürlüğe giren kararnameyle illerdeki sağlık müdürlüklerinin görev yapısı parçalandı. Sağlık müdürlükleri, protokol anlamında bakanlık temsilcisi olarak kaldı. Halk Sağlığı ile Kamu Hastaneleri kurumları oluşturuldu. Biz Kamu Hastaneleri Kurumu'nun illerdeki temsilcileriyiz. İzmir, büyük bir kent olduğu için kuzey ve güney olarak ikiye ayrıldı. İzmir'de 15'i kuzeyde, 13 güneyde olmak üzere toplam 28 hastane var.

5 BİN DOKTOR VAR
Kaç doktor görevli?
Bütün İzmir'de toplam Sağlık Bakanlığı'na bağlı yaklaşık 5 bin doktor var. Özel hastanelerle birlikte 12 bin oluyor. Kuzey'deki doktor sayısı şu anda 2 bin 300 civarında. Toplam çalışan olarak 11 bin kişiyiz.

Expo 2020 için ne zaman hazırız?
3 yıllık bir süre var. Çiğli'deki Kampüs bitecek. EXPO Kampüsü bitecek. Tepecik Hastanesi tamamen yıkılarak buraya kampüs yapılacak. 5 yıl içinde İzmir'e 5 bin yeni yatak katılacak. Bu yataklar bizim kuzeydeki yataklardan daha fazla. Bunlar tek kişilik ve iki kişilik, tuvaleti ve banyosu olan odalar.

EXPO için yapılacak yatırımların mali tutarı ne kadar?
İnciraltı'na yapılacak EXPO Kampüsü'nün ne kadara mal olacağını bilmiyorum. Yapişlet- devret şeklinde olacak. Geri ödemeleri var, 29 yıl devam edecek. Kampüs hastanelerinde şöyle bir durum var. Yüklenici firma hastane bitince çıkıp gitmiyor. Hastanenin içerisinde kalıyor ve yeniliyor. Yeni bir Emar aletinin 5-6 yıl sonra modası geçmiş oluyor, maliyet çok yüksek. Teknolojiyi takip etmezseniz, kimse eski makinelere girmek istemiyor. Aletleriniz kırılıyor, o yüzden amortisman çok yüksek. Kampüsteki mantıkta şu şekilde 29 yıl boyunca şirkete para veriyoruz. Onlar da 29 yıl boyunca orayı yeniliyor.

Exponun teması sağlık? Örtüştüğü oranla yatırım hızı var mı?
"Herkes İçin Sağlık" aslında çok güzel bir tema. Kasım ayında bu iş belli olacak. Tabii rakiplerimiz de var.

EXPO alanı için proje nedir?
Türkiye'de ilk defa "Hücre, Doku ve Organ Bankası" kurmayı hedefliyoruz. Doku Bankası işini İzmir'de kurmak için İl Özel İdaresi ve Vali Bey'den destek istiyoruz. EXPO'ya ayrılan 970 dekarlık arazi çok geniş bir alan. Orada bu iş çok rahat yapılabilir.

"Tepecik tamamen yıkılacak" dediniz. Buraya yapılacak Sağlık Kampüsü hakkında bilgi verebilir misiniz?
Önümüzdeki 5 yılda, Tepecik Hastanesi'nin yerinde çok güzel bir şehir hastanesi olacak. Ayrıca Yenişehir Caddesi'nin yer altına alınması yönünde bir önerimiz var. Bu olursa üstteki arazi de kazanılmış olacak. Belediye zamanla projeye katkı sağlayacaktır. İZBAN'dan buraya 1 kilometrelik tramvay hattı ve 5-6 akülü araba konursa ulaşım rahatlar.

ALTYAPI SORUNLARI DÜZELECEK

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önemi nedir?
İzmir'de en çok hastaya Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bakar. Günde 9 ile 10 bin hasta geliyor. En büyük yükü çeken devlet hastanesi. Bu rakamlar ayakta hasta sayısı, bir de yatan hastalar var. Bunların refakatçileri de işin içine girince günde toplam 20 bin kişi hastaneye girip çıkıyor. Ancak altyapı sorunları var. Alt yapı iyi olsa, çok daha iyi olacak.

Tepecikteki asansör sorunu çözüldü mü?
Tepecik'te 2 bina var. Burada 8-10 yıldır insanlar asansörsüz üçüncü kata çıkıyordu. 2 asansör yaptık, sorun çözüldü.

Tepecik Kampüsü'ne Belediye Hastanesi'ni de alacak mısınız?
Belediye'nin hastaneyi vermesi lazım, bekliyoruz. Eski sağlık bakanımız Recep Akdağ orayı istedi. Ama kurumlar arası ilişkileri ne seviyededir bilemiyorum.
Belediye verirse ne yapılacak oraya? Verirlerse çok güzel bir geriatri merkezi yaparız. İzmir'de ihtiyaç var.

İzmir'in size bağlı olan kuzey kesiminde hastane sıkıntısı var mı?
Var. Çiğli ve Karşıyaka'da yeterli devlet hastanesi yok. Konaklama anlamında sıkıntımız var. Çiğli'de 500 yataklı eğitim araştırma hastanemiz yapılıyor, önümüzdeki sene bitecek. Burada onkoloji tedavisi de yapılacak. İzmir'in kuzeyini rahatlatacak. Şifa Hastanesi'nin de, Mavişehir tarafında 250 yataklı bir projesi var. Bu proje en az 3 yıl sürer. Bunun yanında Gediz Üniversitesi'nin de projesi var. Burada tıp fakültesi, bir otel ve hastane projesi var.

Foça Devlet Hastanesi'nde yenileme olacak mı?
Foça'da bir arsa işi var. Eğer olursa biz orada 75-100 yataklı bir hastane yapmak istiyoruz. Nüfus orada yazın 100 binleri geçtiği için sıkıntı yazın artıyor.

KENTTE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
Bayraklı'da bir hastane kampüsü projeniz vardı.
Bayraklı Şehir Hastanesi 2 bin 60 yataklı bir kampüs olacak. İçinde müstakil onkoloji hastanesi var. İhalesi bitti, dünyanın sayılı komplekslerinden biri olacak. Türk Firması yapacak. Bu sene temeli atılacak ve 36 ayda bitecek. Bayraklı'daki hastane İzmir'de çok şeyi değiştirecek. Yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi, kan kalp hastanesi, onkoloji hastanesi, genel hizmet hastanesi gibi 6 ayrı kompleksi barındıracak. Bu hastane bittiğinde sağlık turizmi gelişecek. Şu an sağlık turizminden pek pay alamıyoruz. Ya kaza geçiren ya da burada hastalanan yabancılar, istemeye istemeye hastanelerimize geliyor.

Tepecik'teki Palyatif Bakım Merkezi'nin durumu ne?
Açıldı. 40 yataklı bir merkez. Aslında resmi açılışı yapılmadı, ama hasta kabul ediyoruz. Burası İzmir'de, Ege Üniversitesi Hastanesi'nden sonra ikinci yer. Burada, tedavi şansı kalmamış kanser hastaları yatıyor.

Gelişen teknoloji, sağlık sektörünü nasıl etkiliyor?
Sağlık sektörü, teknolojiden çok etkileniyor. İlerledikçe sosyal haklar artıyor. Yaşam alanlarını değiştiriyorsunuz. Bundan dolayı da sizin yaptığınız işte sürekli yenilenmeniz gerekiyor. Bu yüzden maliyet ve amortisman çok yüksek. Yetişmek çok güç, yetişemiyoruz zaten.

Büyütmeyi düşündüğünüz binalar var mı?
Şakran'daki polikliniği hastane yaptık ama Aliağa'daki hastanenin önüne de yaklaşık 50 yataklı bir ek poliklinik binası geliyor. Bunun yanında poliklinik açma çalışmalarımız var.

HASTANELERİMİZ DEPREME DAYANIKLI
Hastaneler depreme dayanıklı mı?
Normalde bina dayanıklı ama deprem mevzuatı değiştiği için uygun bulunmuyor. Böyle olunca binayı tekrar güçlendirmek gerekiyor. Bu durumda da yatırım yapamıyorsunuz.

Güçlendirmeniz gereken ya da oturulamaz raporu bulunan hastaneniz var mı?
Güçlendirilmesi gereken var. Bunların maliyet analizi yapılıyor. Eğer maliyet uygunsa güçlendiriliyor. Ama bu tarz hastanelerde yatırım yapmıyoruz. Eğer güçlendirme yeni binanın maliyetine yakınsa, yıkıp yeniden yapıyoruz. Bazen yeni olanları da güçlendirmemiz gerekiyor.

Hangi hastaneler güçlendirilecek?
Menemen ve Bergama'daki hastaneler yeni, ama yeni yönetmeliğe göre güçlendirmek gerekiyor. Aksi halde içinde yatırım yapılamıyor. Tamemen teknik bir olay, bu binalara zayıf denemez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıl içinde bin yatak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN