Sigortada vurgun

Giriş Tarihi: 12.7.2013

SGK müfettişleri emekliliğine az kalan, prime ihtiyacı olan ve hayali şirketler üzerinden sigortalı gösterilen 11 bin 112 kişiyi belirledi. Bu kişilerin dolandırıcılar tarafından kandırılarak paravan şirketler üzerinden sigortalı gösterildikleri ortaya çıktı

Emekliliğine az kalan, prime ihtiyacı olan ve hayali şirketler üzerinden sigortalı gösterilen 11 bin 112 kişi, İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü müfettişlerine takıldı. SGK İl Müdürlüğü'ne gelen ihbarlar doğrultusunda müfettişler tarafından yapılan araştırmada 11 bin 112 kişinin dolandırıcılar tarafından kandırılarak paravan şirketler üzerinden sigortalı gösterildikleri ortaya çıktı. SGK yetkilileri dolandırıcıları ve çalışmadan sigortalı olmak için dolandırıcılara para kaptıran vatandaşları İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet etti. 11 bin 112 kişinin hayali sosyal güvenlik sigortası iptal edilirken, bu şekilde emekli olanlara ödenen maaşlar faiziyle geri istendi. Böylece devletin 6 milyon lira zarar uğraması önlenmiş oldu.

NAYLON ŞİRKETLERDEN
İzmir SGK İl Müdürlüğü müfettişleri kuruma gelen ihbarlar doğrultusunda harekete geçti. Müfettişler naylon şirket kurarak vatandaşları buradan sigortalı gösteren firmaları yakın takibe aldı. Soruşturmayı derinleştiren denetmenler yaptıkları incelemede, gerçekte herhangi bir işyerinde çalışmayan 11 bin 112 kişinin sigortalı gösterildiğini belirledi. Sahte sigorta ile sağlık yardımlarından faydalanan 11 bin 112 SSK'lının bazılarının da bu yolla emekli olup aylardır maaş aldıkları ortaya çıktı. 11 bin 112 sosyal güvenlik sigortası iptal edilirken, emekli olanların maaşları kesildi. Vatandaşlardan bugüne kadar aldıkları emekli maaşları faiziyle geri ödemeleri istendi. Dolandırıcıların sahte sigortalı gösterilen kişileri e-bildirge ortamında SGK'ya bildirildikleri, ancak adlarına tahakkuk ettirilen prim borçlarının ödemedikleri anlaşıldı. Kendilerini muhasebeci veya mali müşavir olarak tanıtan dolandırıcıların özellikle gelir ve eğitim düzeyi düşük olan vatandaşları hedef aldığı, kişi başına aylık 150-250 lira tahsil ettikleri tespit edildi. Sahte şirketleri deşifre eden SGK İzmir İl Müdürlüğü dolandırıcılar ve çalışmadan sigortalı olmak isteyen vatandaşlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

PRİM BORCU 5.5 MİLYON LİRA

Sahte işyeri ve sahte sigortalılığı kendilerine yapılan ihbarlar doğrultusunda çok önceden beri takip ettiklerini anlatan SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, sahte şirketlerin kuruma olan toplam prim borcunun 5 milyon 580 bin 107 lira, sahte sigortalılara haksız yere sağlanan sağlık yardımı tutarının da 448 bin 542 lira olduğunu vurguladı. 11 bin 112 hayali sosyal güvenlik sigortasının tespit edilmesiyle devletin yaklaşık 6 milyon lira zarara uğramasının önlendiğini vurgulayan Bilgili şöyle konuştu: "Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz. Bize bu konuyla ilgili şu ana kadar 1959 şikayet geldi. Vatandaşlarımız bu tür insanlara kanmasın. Mevzuatımızdaki bir takım eksik yönleri alarak bu tür insanlar vatandaşlarımızı bir şekilde kandırıyor. Onların sigortalı gösterilmesini sağlayacağı vaadiyle dolandırıyorlar. Özellikle eğitim düzeyi düşük insanlar kandırılıyor. Vatandaşlarımız bu insanlara para verme yolunu tercih ediyorlar. Sahte işyeri gösterilerek yapılıyor bunlar. Prim ödemesi SGK'ya dönmüyor tabi ki. Kuruma bildirgelerini yapıyorlar ama prim ödemesi olmuyor. Bunların tespit edilmesi halinde bu sigortalılıklar iptal ediliyor. Emekli olmuş olsalar dahi gecikme faiziyle beraber ödenen maaşlar geri alınıyor. Sigortalılarımız bu durumda mağdur oluyorlar. 1 Ağustos 2012'den beri 11 aylık süreçte 11 bin 112 kişinin sosyal güvenlik sigortası iptal edildi. Yatan primler varsa da iptal ediliyor. Dolandırıcılar ve vatandaşlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Yasamızda çalışmadığı halde prim ödemesi yapma sadece isteğe bağlı olarak var. Kanunun ilgili maddesi kapsamında sigortalı ise çalışması gerekiyor. Bu nedenle vatandaşımız da suç işlemiş oluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortada vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN