Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'144 ülkeye ulaştık'

İzmir Valisi Mustafa Toprak, 27 Kasım'da Paris'te BİE Genel Kurulu'nda yapılacak oylama öncesi lobi faaliyetlerinin hızla sürdürüldüğünü belirtti, "Göreve geldiğimde BIE'ye üye 163 ülke vardı, bu sayı 167'ye çıktı. Bugüne kadar 144 ülkeyi ziyaret ettik" dedi

Giriş Tarihi: 13.7.2013
İzmir Valisi Mustafa Toprak, 27 Kasım'da Paris'te BİE Genel Kurulunda gerçekleştirilecek oylama öncesi lobi faaliyetlerinin hızlı şekilde sürdürüldüğünü söyledi. "Herkes koştururken bizim durmamız mümkün değil"diyen Vali Toprak şöyle konuştu: "EXPO bizim için çok önemli. Göreve geldiğimde BIE'ye üye 163 ülke vardı. Daha sonra bu sayı 167'ye çıktı. Kanada'nın üyelikten çekilme işlemleri sürüyor deniyor. O zaman rakam 166 oldu demektir. Bir de biz varız. Bu durumda geriye 165 ülke kalıyor. Bu 165 ülkeden diplomatik manada gidilemeyecek yerler var. Mesela Suriye. Onları dışarı çıkardığınızda bugüne kadar 144'e yakın ülke ziyaret edilmiş. Bu rakam, çok iyi bir rakam. Bu ziyareti hem buradaki heyetler gerçekleştiriyor hem de onların karşılıklı gidiş geliş heyetlerinde Ankara'daki büyüklerimiz gidip geliyor. Aşağı yukarı delegelerin ulaşılamayanı yok dersek yalan olmaz. İstisnai olanlar olabilir. Bunlara da zaman içinde ulaşılacaktır. 27 Kasım'daki oylamada inşallah EXPO'yu İzmir'e getireceğiz."

HERKES GÖREVİNİ YAPTI

Lobi faaliyetlerinin ciddi şekilde sürdürüldüğünü belirten Vali Toprak şunları söyledi: "Herkesin kendine göre bir bakış tarzı var. Neler yapılıyor ciddi işler yapılıyor. Ben gidemiyorum ama benim illa da gitmem gerekmiyor. Çünkü eşitler arasında gidiş gelişler yapılıyor. Ciddi manada dış ülke ve delege ziyaretleri var. Önemli ölçüde bunlar ziyaret edildi. Bir kısmı ikinci tur ziyaret ediliyor. Delegelerin büyük bir kısmı Paris'te Brüksel'de ve Londra da yaşıyor. Oraları zaten ziyaret edildikçe onlara uğranılıp konuşuluyor, etkinliklerde bir araya geliniyor. Delegeleri kendi ülkesinde kalanlar var. O ülkeleri ziyaretler önemli ölçüde bitti. Ülke yönetimlerinin ziyaretleri de büyük ölçüde bitti. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar veya buradan, iş dünyasını temsilcileri herkes kendi eşiti ile görüşmeler yapıyor. Baktığınızda belediye başkanımız yok. Nerede Macaristan'da, İrlanda'da da. Bakıyorsunuz Ticaret Odası yönetimi yok. Nerede? Afrika kıtasında. Bunların hepsi ziyaretlerini yapıyor, eşdeğerleri arasında gidip geliyorlar. Eşdeğeri olmasa da oranın ilgili bakanı gerekirse Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yapılıyor."

GİTMEDİK YER KALMADI

Göreve geldiğinde BIE'ye üye ülke sayısının 163 olduğunu daha sonra bu sayının 167'ye çıktığını belirten Vali Toprak şöyle dedi: "Kanada'nın üyelikten çekilme işlemleri var deniyor. O zaman sayı 166'ya düşüyor. Bir de biz varız. Geriye 165 ülke kalıyor. Bu 165 ülkeden diplomatik manada gidilemeyecek yerler var Mesela Suriye. Onları dışarı çıkardığınızda 144'e yakın ülke ziyaret edilmiş. Bu rakam çok iyi bir rakam. Bu ziyareti hem buradaki heyetler gerçekleştiriyor hem de onların karşılıklı gidiş geliş heyetlerinde Ankara'daki büyüklerimiz gidip geliyor. Aşağı yukarı delegelerin ulaşılamayanı yok dersek yalan olmaz. İstisnai olanlar olabilir. Bunları da zaman içinde ulaşılacaktır. TİKA'nın, Kızılay'ın bir takım lobi faaliyetleri var. Ama buradaki asıl problem sistemin özünde yatıyor. 20 bin nüfuslu bir ada devleti bir ABD ile eşdeğer oya sahip. Tabii ki herkes eşit olmalıdır. Ama ülkelerin bir siyasi etki alanları ve çalışmalarında bir gruplaşma olabilir. Ekonomik çıkar alanları olarak birlikte oldukları uluslar arası örgütlerdeki birliktelikleri olabiliyor. Bunların her biri ülkelerin oy verme refleksini ve yapısını etkiliyor. "

SAYI VERMEK YANLIŞ OLUR
İzmir'i destekleyen ülke sayısını söylemenin yanlış olacağını belirten Vali Toprak; "Temaslarda gözüken kısım sandığa tecelli etse bir sorun yok. Açık ve net söylüyorum. Küçük ülkelerde devlet yönetimi ile oy kullanacak kişi arasındaki bağ bazen hiç alakası olmuyor. Şimdi bir Almanya, İngiltere büyük devlet anlayışında söz verir ve verilen sözü delegesi sandığa o yönde yansıtır. Ama ülkenin yaşam biçimi, bilinci, bakışı neye ve nasıl baktığı çok önemli. İşin özü şu. Biz buna inanıyor ve çalışıyoruz. Çalışılmıyor değil. Neticede inşallah çıkar ama çıkmayabilir de. Çıkmazsa da dünyanın sonu değil" diye konuştu.

18 MİLYON ZİYARETÇİ

EXPO'nun alınması halinde İzmir'e 2020'de 35 milyon ziyaret, 18 milyon ziyaretçi beklediklerini belirten Vali Toprak; "EXPO için kente gelen ziyaretçi, fuarın açık olduğu 6 aylık süreç zarfında birden fazla ziyaret gerçekleştirebilir. Şimdi 18 milyonun ne kadarını biz yabancı bekliyoruz? Diyelim ki 10 milyon kişi. Hava limanımızın 1 yıllık kapasitesi 10 milyon. Şu an 5 milyonun üzerinde çalışıyor. Ama bakınız yıllık 25 milyon kişi kapasiteli bir hava limanı yapılıyor. Bunların hepsi EXPO ile bağlantılı. Diyelim ki EXPO kazanılamadı. 'Bunlar kalacak' diye bir şey yok. Gerçekleşmesi daha kısa bir süreye çekilecektir" dedi.

HER ŞEY GÜZEL OLACAK

Mersin'de, Erzurum'da, Trabzon'da olimpiyatlar yapıldığını hatırlatan Vali Toprak şöyle konuştu: "Devlet, 'Sizi destekliyorum. Olursa ben burada ilk planda 50 milyar dolarlık iş yapacağım' diyor. Ve onu da yapmaya başlamış. Daha ne diyelim ki. Bence iyi ve güzel olacak, hayırlı olacak. Yeter ki biz buna kenetlenelim. Zamanlamada neyi ne zaman tartışacağız iyi bilelim."

HAZIRLANAN TASLAKTIR
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için Paris'te yapılan sunumda yer alan görsel tasarımlardaki binalar, yapılaşma ve iş merkezlerinin 1. Derece doğal sit alanında yer aldığına ilişkin iddialarla ilgili yaşanan tartışmaya da değinen Toprak, yapılan sunumun taslak sunum olduğuna dikkat çekerek tartışmaların 12 Haziran'da Paris'te BİE Genel Kurulu'nda yapılan taslak sunum sonrası yaşanmaya başladığını söyledi Toprak şunları söyledi: "Paris'teki taslak sunumlarda pavyonların, geçici binaların yerleştirildiği yer birinci derece sit alanı üstünde imiş. Olabilir. Ben bunun mutlak doğru olduğunu söylemiyorum. Bu bir taslaktır. Taslak kesin karara dayanmadan bulunan yere biraz daha albeniyi oluşturacak şekilde verebilmektir. İnsanlar video ve temsili resimler üzerinden bir güzellik oluşturuyor. Diyeceksiniz ki siz güzelliği gerçekçi olmayan bir şey üzerinden mi yansıtıyorsunuz. Asla değil. Ama orada bir görüntü vermemiz gerekiyor. O da o şekilde kurgulanmış. O mutlak ve kesin bir şey içermez, içermiyor da. 27 Kasım'daki oylamada inşallah EXPO'yu İzmir'e getireceğiz. Hemen ertesi gün yerin problemleri, olması gereken endişeler, varılması gereken hedef noktalar, herkes detaylı şekilde dinlenilsin. Ben niye yanlışlık yapayım. Yanlışın üzerine bizde oturmayız. Ama bunun tartışılması bu süreçte hakikaten zarar verir. Sanki her iş bitmiş alanla uğraşılıyor. Kazanmışız gibi gözükecek o da EXPO'ya zarar verir diye düşündüm."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'144 ülkeye ulaştık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN