Umut tacirine aman yok!

Temmuz'un ilk 10 gününde, yasa dışı yollarla, Ege sahillerinden Avrupa'ya geçmek isteyen 389 göçmen ve 1 insan taciri yakalandı. Yetkililer denetimlerin artarak süreceğini belirtti

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Ege sahilleri yine umut tacirlerinin kazanç merkezi haline geldi. Havaların ısınmasıyla, insan kaçakçılığının iyice arttığı Ege kıyılarında, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri umut tacirlerine göz açtırmıyor. Bu ayın ilk 10 gününde, ihbarları değerlendiren ekipler, düzenledikleri 13 ayrı operasyonda, yasa dışı yollarla Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen toplam 389 göçmen ile 1 insan tacirini yakaladı. Umut tacirleri, son 10 günde en çok İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Beldesi sahillerini kullanırken, ikinci adres ise Aydın'ın Didim ilçesi oldu. Ülkelerindeki yoksulluk, ya da iç savaşlardan kaçan umut yolcuları, bindikleri teknelerle Avrupa ülkelerine geçmeye çalışıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından yakalanan ve yabancılar şubesine teslim edilen göçmenler yapılan işlemlerin ardından sınır dışı ediliyor. İnsan tacirleri ise ifadeleri alındıktan ve gerekli yasal işlemler yapıldıktan sonra adli makamlara teslim ediliyor.

GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri, yazın gelmesi ve sahillerin kalabaklaşması ile insan tacirlerinin umut ticaretini hızlandırdıklarını söyledi, Şöyle dedi: "Her nhe olursa olsun sahillerimizin böyle yasa ve insanlık dışı bir ticaret için kullanılmasına izin veremeyiz. Denetimlerimiz aralıksız olarak ve artarak sürecektir. Kandırılan yasa dışı göçmenleri ve insan tacirlerini ilgili makamlara teslim ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umut tacirine aman yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN