Faili meçhul kalmayacak

İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı'nda kurulan yeni sistem, faili meçhullerin aydınlatılmasına büyük katkı sağlayacak. Sistemle; Ege'nin 6 ilindeki faili meçhuller kısa zamanda incelenecek

Giriş Tarihi: 14.7.2013
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından geliştirilen ve dünyadaki en iyi balistik inceleme sistemlerinden biri olan Balistika sayesinde, İzmir'de silahla işlenen 6 bin faili meçhul olayın aydınlanması için umut ışığı doğdu. İstanbul, Ankara, Adana ve Diyarbakır'da da kullanılan sistem, İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı'nda da devreye girdi. Sisteme faili meçhul olaylarda kullanılan silahların kovan ve çekirdekler üzerinde bıraktıkları izler 3 boyutlu olarak yüklenmeye başlandı.

AYLAR SÜRÜYORDU

Yetkililer, 3 boyutlu sistemin Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı arşivlerinde bulunan kovanların ve olay bilgilerinin ilk kez tek merkezde (veri tabanında) depolayacağını söyledi, "Sistem, arşivlediği tüm verileri karşılaştırarak çok sayıda olayın hızlı bir şekilde aydınlatılmasını sağlayacak" dedi. "Eski sistemde olay yerinden alınan mermi kovanı ve çekirdeği balistik arşivlerin bulunduğu şehirleri tek tek gezip karşılaştırma yapılıyordu" diyen yetkililer, şu bilgileri verdi: "Bu da yaklaşık 1 yıl sürüyordu. Olayların aydınlatılması gecikiyordu. Şimdiki sistemde bir dakika içinde eşleştirme yapılabiliyor. Yüklemelerin tamamlanması Kasım ayında bitecek. İzmir ile birlikte Aydın, Manisa, İzmir, Afyon, Muğla ve Denizli'deki faili meçhul olaylarda kullanılan mermi çekirdekleri ve kovanlar İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı'ndaki bilgisayarlardan sisteme yüklenecek."

DAHA AZ HATA
Sistemin en önemli özelliklerinden biri de daha fazla ayrıntı ve daha az hata veren 3 boyutlu veri alma ve gösterme yeteneğine sahip olması. Karşılaştırma verileri ve eşlik eden bilgiler, sistem sayesinde bir arada saklanarak sorgulanabiliyor. Yeni sitemin getirdiği bu yenilikler, hukuki bir sorumluluk üstlenen uzmanın vereceği kararda büyük yardımcı oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faili meçhul kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN