Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıgöl'de üzüm bağlarında örtü hazırlığı

Giriş Tarihi: 17.7.2013 13:15

Sarıgöl Ovası'nın dünyaca ünlü sofralık Sultaniye üzüm bağlarını koruma amaçlı örtme çalışmaları için hazırlıklar başladı.

Üzüm bağlarını sıcaktan, çiğden, tozdan, kırağıdan ve yağmurdan korumak için, üreticilerin hazırlık içersinde olduğunu belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Sarıgöl Ovası'nda 85 Bin dekarlık alanda sultaniye üzüm yetiştirilmekte. 2012 yılında ilçemizdeki üzüm bağlarını yüzde 55-60'ı beyaz naylon kanaviçelerle örtü alınmıştı. Bu yıl ise örtülecek olan üzüm bağında azalma olacak. Bunun nedeni mayıs ayında ilçemizde yağan dolu 34 bin dekarlı üzüm bağında hasar yaptı.

Zarar gören üzüm bağlarında örtü olmayacak. 2013 yılında ise 40 Bin dekarlık alanın örtü altına alınacağını tahmin etmekteyiz. Üzüm bağlarının örtülmesi için hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Temmuz sonunda bağlar örtmeye başlayacak. Örten üreticilerimiz de var.'' dedi. Bağların üzerine örtü olarak kullanılan beyaz naylon kanaviçelerin bir rulosunun 350 metre uzunluğunda olduğunu belirten Ülgen, "Bu yıl, 40 bin dekarlık alanın örtü alınacağını düşünürsek, bağlarımızın üzerine 14 milyon metrelik örtü kullanılacaktır. Bu örtüler bir ve iki yıl garantili olmaktadır.'' şeklinde konuştu.

Üzüm sezonu öncesi üreticileri uyaran Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Çok sayıda üreticimiz geçen yılların çeklerini alamadılar ve mağdur oldular. Bunu göz önüne alarak, bu sezon üzümlerini peşin satsınlar. Uyarılarımızı dikkati alınız.'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgöl'de üzüm bağlarında örtü hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN