Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'ye 15 proje

ÇEŞTOP Başkanı Veysi Öncel, ilçenin gelişimi için 15 proje önerisi belirlediklerini belirterek, "Hükümet, yerel yönetim, turizmci ve esnaf birlikte hareket edersek burası marka olur"dedi

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, Çeşme'nin gelişimi için 15 proje önerisi belirlediklerini belirterek, "Hükümet, yerel yönetim, turizmci ve esnaf birlikte hareket edip, belirlediğimiz projeleri hayata geçirirsek, Çeşme'yi dünya markası yapabiliriz" dedi. Veysi Öncel, yürüttükleri "Fikrin Varsa Söyle" projesi çerçevesinde, üyeleri ve ilçe halkının görüşlerini alarak, ilçenin gelişimi için yapılması gerekenlerin 15 proje önerisi altında toplandığını belirtti. Projeleri, önümüzdeki haftadan itibaren yerel yönetim ve ilgili bakanlıkların yetkililerine sunumla anlatacaklarını belirten Öncel, "Yaklaşan yerel seçimler öncesi adaylara da projelerimizi ileteceğiz. Bu projeleri uygulayacağını söyleyenleri destekleyeceğiz" diye konuştu. Öncel, projelerin, sadece yerel yönetim kaynaklarınca hayata geçirilmesinin zorluğuna dikkati çekerek, "Hükümet, yerel yönetim, turizmci ve esnaf birlikte hareket edip, belirlediğimiz projeleri hayata geçirirsek, Çeşme'yi dünya markası yapabiliriz" dedi. Antalya'nın bugünkü durumuna gelmesinde, devlet arazilerinin turizm alanı olarak tahsisinin önemli etkisi bulunduğunu belirten Öncel, "Çeşme'de ise bir tek bile devlet arazisi tahsisi yok. Yabancı tur operatörlerinin Çeşme'ye gelmesi için yatak sayısının artması gerekiyor. Arazi tahsisiyle birlikte yatak sayısının artmasıyla yatırımcılar, belirlediğimiz projeleri koşa koşa yaparlar" dedi. Öncel, termal kür merkezi yapılması, golf turizmi, kite ve rüzgar sörfünün geliştirilmesi ve Çeşme'de yatak kapasitesini bilinçli şekilde artıran planlamanın yapılmasının ilçenin gelişimine olumlu etki yapacağını belirtti.

PROJE ÖNERİLERİ
İlçenin gelişimi için önerilen projeler de şöyle sıralandı: "Ilıca Yıldızburnu'nun sıcak su yataklarının düzenlenmesi ve termal merkez olması, turizm bölgesi olarak ilan edilmesi. Eşek Adası ve diğer adaların turizme kazandırılması. Ilıca, Altınkum, Pırlanta ve Dalyan plajlarının projelendirilerek cazip hale getirilmesi. Eritrai Antik Kenti ve Ildır'ın projelendirilmesi. Çeşme'ye uluslararası ve küçük özel uçaklar için havaalanı yapılması. Ekoturizmin başlatılması, özellikle Çiftlik ve Ovacık'ın pilot bölge olarak seçilmesi. Ovacık'taki bağların cazibe merkezi haline getirilmesi ve şarap köyü oluşturulması. Hızlı feribota ve raylı sisteme geçilmesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'ye 15 proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN