Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düzensiz yaşam beyin krizi nedeni

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Ülkemizde beyin krizi yaşının çok düştüğünü söyleyen Doç. Dr. Hamamcıoğlu, "Sigara, alkol kullanımının tetiklediği hastalığın tedavisi yok. Ancak ilerlemesini durdurabiliyoruz" dedi

İzmir Özel Egepol Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Kemal Hamamcıoğlu, alkol, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenmenin kalp krizinde olduğu gibi beyin damarlarını olumsuz yönde etkilediğini, beyin krizine yol açtığını söyledi. Geçmiş yıllarda çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkan beyin ve damar hastalıklarının günümüzde artık orta yaş seviyesinde de görülmeye başlandığına dikkat çeken Doç. Dr. Kemal Hamamcıoğlu, "Düzensiz yaşam tarnzı, alkol ve sigara kullanımı, beyne giden damar yapılarının da bozulmasına ve damar tıkanıklıklarına yol açıyor. Bu durum da kısmi felce, bazen daha kötü sonlaçlara neden olabiliyor" dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Aşırı stres, yüksek tansiyon rahatsızlıkları ve genetik bazı nedenlerin de beyin krizini tetiklediğini söyleyen Doç. Dr. Hamamcıoğlu, hastalık ve tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Beyin-damar hastalarına, dengeli beslenerek, özellikle yağlı yiyeceklerden ve stresten uzak durmalarını, sigara ve alkol kullanmamalarını olanakların elverdiği ölçüde fiziksel aktivitelerini yükseltmeyi öneriyoruz. Tabii ki bu önerilerimiz sağlıklı insanlar için de geçerli. Zaten önemli olan hastalığa yol açan etkenleri bilip, yaşam tarzını ona göre düzenlemek. Hastalığa yakalanmamak en iyisi. Hastalığın tedavisine gelince. Bir kere erken tanı çok önemli. Eğer istenmeyen bir durum meydana gelmişse, o zaman da erken müdahalenin çabuk yapılması çok önemli. Tedaviye gelince; ilk önce hastalığı oluşturan nedeni ortaya çıkarmak için kontroller yapıyoruz. Kontroller sonucu ulaşılan bulguların yol göstericiliğinde yaptığımız tedaviyle, hastalığı ortadan kaldıramıyoruz, ancak hastalığın ilerlemesini durdurabiliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzensiz yaşam beyin krizi nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN