"Orucu erken açan varsa kaza etmeli"

Giriş Tarihi: 20.7.2013
İzmir'in bazı ilçelerinde akşam ezanı yaklaşık 18 dakika erken okununca yüzbinlerce kişi orucunu erken açtı. Olayı sabatoj olarak değerlendiren İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Akşam ezanın merkezi sistem olan Hisar Cami'nden 18 dakika önce erken okunmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Ama ezan kayıttan yaklaşık 3-4 saniye okunabilmiş. Konuya ilişkin bir sabotaj söz konusudur. İl müftüsü konuya ilişkin inceleme başlattı" dedi. Konak İlçe Müftüsü Zeki Aksoy ise, "Eğer erken açan olduysa orucunu kaza etmesi gerekiyor" diye konuştu. İzmir'in iki büyük ilçesi, Karşıyaka ve Konak'ta akşam ezanının yaklaşık 18 dakika erken okunduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Vali Mustafa Toprak'tan konuyla ilgili açıklama geldi. Akşam ezanının Hisar Cami'ndeki merkezi sistemden 18 dakika önce okunmaya çalışıldığı yönünde bilgi veren Toprak şöyle dedi: "Akşam ezanı merkezi sistem ile Hisar Cami'nden okunmaktadır. Camiye dışarıdan girmek koşuluyla kayıttan izinli olan görevlinin sesiyle akşam ezanı okunmaya çalışılmış. Ama yaklaşık 2-3 saniyelik bir ezan sesinden sonra yapılan müdahaleyle ezan kesilmiş. İl müftülüğü konuya ilişkin inceleme başlattı."

Korsan giriş yapıldı
İncelemelerde , ezanın merkezi okunmasını sağlayan telsiz frekansının şifresinin çözülerek korsan giriş yapıldığı saptandı. Amatör bir telsizcinin de olaya karışmış olabileceği, bu yönde çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi. Dünkü olayda, Hisar Camii müezzininin sesinin kullanılması ise frekansa korsan giriş yapan kişinin, daha önceden müezzinin okuduğu ezanı kaydettiğini akıllara getirdi. Böyle bir olay yaşanmaması için jammer kullanılmasına karar verildi.

10 günde 100 bin İzmirli
Ramazan ayını sahada çalışarak ve kurulan gönül sofralarında vatandaşlarla bir arada olarak geçiren AK Parti İzmir İl Teşkilatı üyeleri Ramazan'ın ilk 10 gününde 100 bin İzmirli ile buluştu. Ramazan boyunca 300 bin İzmirli ile bir araya geleceklerini açıklayan AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı M.Atilla Kaya çalışmaları değerlendirdi. Programların Ramazan'ın son gününe kadar devam edeceğini hatırlatan Kaya şöyle dedi: "Ramazan ayının ilk 10 günü geride kaldı. Ramazan'ın ilk 10 gününde düzenlediğimiz iftar programlarında binlerce İzmirli ile bir araya geldik. TBMM'nin kapanması ile birlikte İzmir'e dönen milletvekillerimizin de katılımıyla programlarımıza hız verdik"diye konuştu.

"Aç kalarak zayıflanmaz"
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyetisyeni Selda Seçkiner; Ramazan ayının içerisinde bulunduğumuz bugünlerde oruç tutan kişilerin beslenmelerinde yaptığı yanlışlıklara dikkat çekti. Sahurda ve İftarda neler yenilmesi gerektiği hakkında bilgiler verdi. Günlük yiyecek alımındaki azalmaya rağmen, yanlış beslenme, yemek yedikten sonra daha az hareket etme gibi sebeplerle Türk nüfusunun yüzde 25'inde kilo alımının görüldüğünü aktaran Selda Seçkiner, "Sahurda sadece su içerek niyetlenmek vücut sağlığımız için sakıncalıdır. Halsizlik, baş dönmesi, unutkanlık gibi şikayetler görülebilir" dedi.

İlçelerde Ramazan coşkusu
Denizli Belediyesi'nin eski yılları aratmayan Ramazan şenlikleri, sadece şehir merkezinde değil tüm ilçelerde de devam ediyor. Çameli'ndeki şenliklerin ardından Beyağaç'taki Ramazan ayı şenlikleri de ilçe sakinlerini coşturdu. Belediyenin her yıl düzenlediği şenlikler, bu yıl ilçeleri de kapsayacak şekilde genişletilerek devam ediyor. Şehir merkezinde İncilipınar ve Adalet Parkı'ndaki etkinlikler Ramazan ayı sonuna kadar sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Orucu erken açan varsa kaza etmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN