Okurken de çalış, kazan

BASEK Yönetim Kurulu Başkanı Gürbüz, özel sağlık meslek liselerinin sektördeki ara eleman ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Batı Anadolu Sağlık ve Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gürbüz kendisinin öncülüğünde kurulan özel Sağlık meslek liselerinin kurulma aşamasını, verilecek eğitim ve sonrasında kazanılan mesleğin çalışma alanlarını anlattı. Gürbüz Egeli Sabah'ın sorularını yanıtladı: Yıllardır özel hastane sektöründe hizmet veriyorsunuz. Türkiye için çok önemli bir doktorsunuz. Bu hafta çok gündemde olan özel sağlık meslek liselerinin açılmasında da sizin emeğiniz çok fazla. Nasıl başladığını açıklar mısınız? Bizim meslek grubumuzun ihtisas alanı sağlık. Daha doğrusu insan sağlığı. İş hayatına kendim de doktor olduğum için sağlık sektöründe başladım. İzmir'de Central Hospital'ın kuruluşunu yaptık, tıp merkezlerimizi kurduk. Daha sonra eğitimin sağlık alanıyla ilgilenmeye başladık. Kimsenin bilmediği fiziksel ve zihinsel engelliler okulumuz var. Bu okulda Gürbüz Sağlık Eğitim Vakfı'nın da katkılarıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak fiziksel ve zihinsel engelli çocuklara eğitim veriyoruz. Turizm alanında, sağlık turizmi ile ilgileniyoruz; Çeşme'deki otelimiz bununla ilgili. Sağlıklı gıda sektöründe Selendi Doğal Maden Suları'nın doğal kaynağından şişelenmesini dağıtımını ve satışını sağlıyoruz.

"ARA ELEMAN GEREKLİ"
Bizim eğitimle ilgimiz yeni başlamadı. 2002-2003 yıllarında biz Batı Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşu için gerekli yatırımları yaptık ve YÖK'e başvurduk. Şu anda YÖK'le o konuda görüşüyoruz. Mevcut kanunlara göre; üniversite kuruluşu sadece vakıflar tarafından yapılabiliyordu. Yeni YÖK kanun teklifinde özel şirketlerin de üniversite kurmasının önü açılıyor. Bu kanunun çıkmasını bekliyoruz, bu kanunun çıkmasıyla Batı Anadolu Üniversitesi'ni İzmir'e kazandıracağız. Biz üniversiteyi düşünürken geçen yıl eğitimde çok önemli bir gelişme yaşandı. Geçen yıla kadar Türkiye'de 12 yıllık kesintisiz eğitim vardı. 12 yılın sonunda çocuklarımız lise mezunu oluyordu.. 2012 yılında hükümetimiz öyle bir değişiklik yaptı ki eğitimin önünü açtı. 4+4+4 sistemini getirdi. Eskiden öğrenciler tamamen matematik, fizik, kimya bilmeye yönlendiriliyordu. Çocuğun kafası fizik, kimya, matematiği basmıyorsa, o çocuğun başka bir yolu yoktu, mutlaka lise sona kadar gidecekti. Lise son sınıfta ya üniversiteyi kazanamayacak ve işsiz kalacak ya da üniversiteyi kazanacak işsiz kalacaktı. 12 yıllık kesintisiz eğitimin sonucu buydu. Fakat dünyada böyle bir sistem yok. Dünyada ortaokuldan sonra ağırlıklı olarak meslek eğitimi var. Şu anda Türkiye'nin şiddetle ara elemana ihtiyacı var. Türkiye'nin şaha kalkması için bu ara eleman ihtiyacının karşılaması gerekir. Bu yüzden meslek liselerinin önünü açılması lazım. Bugüne kadar meslek liseleri tabiî ki de vardı. Fakat meslek liselerinin önü kapalıydı. Sistem imam hatiplerin önünü kapatmak amacıyla tüm meslek liselerinin önünü kapatıyordu. Bir katsayı meselesi vardı. Meslek lisesinden mezun olan bir çocuğun bu katsayı bariyerini aşması lazımdı. Normal liselerdekinden daha dezavantajlıydı. O katsayı kalktığı için meslek liseleri çok büyük bir fırsat yakalamış durumdadır.. Bu çocuklar 4 yıl hem meslek öğrenecekler, hem üniversiteye hazırlanacaklar hem de direk üniversiteye sınavsız geçiş avantajları var.

ANA KRİTERLER NEDİR?

Mevzuata göre bir çocuğun bizim lisemize girebilmesinin tek şartı 8. sınıfı bitirmiş olması. Yani SBS sınavına katılan her öğrenci bize kaydını yaptırabilir. Tabi SBS sonucuna göre kamunun sağlık meslek liseleri çok yüksek puanlarla alıyor. Biz bu yıl kurulduk. Yeni okulların şöyle bir şansı var; sağlık meslek lisesinde SBS'ye bakmaksızın kayıt yapıyoruz. Fakat önümüzdeki yıl mutlaka SBS ya da benzeri sınav yapılarak öğrenci alınacak. Birinci şartımız 8.sınıfı bitirmiş olmak, ikinci şartımız ise maalesef 9. sınıfta kalmış olmak.

Hangi bölümler var?
Hemşirelik, anestezi teknisyenliği, radyoloji teknisyenliği, laboratuvar teknisyenliği, tıbbı sekreterlik, bilgi işlem, acil tıp teknisyenliği, ortopedi teknisyenliği, diş protez teknisyenliği, çevre sağlık teknisyenliği ve hastane otomasyonu bölümlerinini okuyarak meslek sahibi olacaklar. Ayrıca 3. sınıftan itibaren para kazanmaya başlayacaklar. Bu meslek grubundaki arkadaşlarımıza zaman zaman doktordan daha fazla ücret ödüyoruz. Çünkü ihtiyaç var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okurken de çalış, kazan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN