Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelinliklere İtalya ilgisi

Gelinlik ve abiye sektöründe öne çıkan İzmir, İtalyanlar'ın ilk tercihi arasında bulunuyor. Geçmişte İtalyan tasarımlarını alıp onları üreten İzmirliler, bugün kendi ürünlerini satıyor

Giriş Tarihi: 23.7.2013
İzmir, gelinlik, damatlık ve abiye sektöründe fark yaratmayı sürdürüyor. İtalyanlar'ın, ülkemize ve İzmir'e olan ilgisi son yıllarda giderek artıyor. Çin gibi kalitesinde problem olan Uzakdoğu'da üretim yerine daha yakın olan ve çok daha kaliteli üretim yapan Türkiye'yi tercih etmeye başladılar. Gelinlik fuarının da etkisiyle, gelinlik ve abiye sektöründe öne çıkan İzmir, İtalyanların ilk tercihi arasında bulunuyor. Bizzat bizim tasarımlarımız olan ürünler İtalyanlar'a satılıyor. Bu adımlar İzmir'in modada yön veren bir pozisyona geldiğini gösteriyor. Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Danışma Kurulu Üyesi Nedim Örün, "Son dönemde İtalyanların İzmir'e olan ilgisi oldukça arttı. İtalyanlar ellerinde çantaları bizim gelinlik ve abiye kıyafet tasarlayan ve satan firmalarımızı geziyorlar. Moda kavramının dünyadaki en önemli ülkelerinden biri olarak bilinen İtalyan firmalarının İzmir'i tercih etmeleri çok önemli bir adımdır" diye konuştu. İtalyanların özellikle tasarım ve üretim açısından Avrupa ülkelerinin en çok tercih ettiği ülke konumunda bulunduğunu belirten Örün, "Önceden onların tasarladıkları gelinlikleri, abiyeleri üretip satardık. Şimdi ise bizzat bizim tasarımcılarımızın tasarladığı, bizim işçilerimizin diktiği gelinlik ve abiyeleri satmaya başladık. Bizim gelecekte kendi markalarımızla satış yapabilmemiz açısından önemli bugünlerde çok önemli bir adım atılıyor" diye konuştu.

100 MİLYON DOLARA ULAŞTI
Gelinlik ve abiyede İtalyan firmaların ilgisine de dikkat çeken Kızılgüneşler, "İtalyanlar hem tasarım hem de dikimdeki kalite açısından Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen üreticilerinden. Son dönemde kendilerinde artan işçilik maliyetleri ve ucuz ancak kalitesiz Uzakdoğu üretimleri nedeniyle ülkemize yöneldiler. İtalyanlara kendi tasarımlarımızı satmamız da ayrı bir önem taşıyor. Yavaş yavaş kendi markalarımızla ürün satma yolunda ilerliyoruz" ifadelerini kullandı. Gelinlik sektörünün 100 milyon dolarlık bir ihracat potansiyeline ulaştığını kaydeden Kızılgüneşler, "Bu rakamlar tahmini. 40 milyon dolarlık ürünü de İtalyanlar'a satıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelinliklere İtalya ilgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN