Elimizde yalnızca oyuncaklar kaldı

İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Odası başkanı Hulusi Demir, "Ders kitabı devletten, kitap ve kırtasiye hipermarkette, bize oyuncaklar kaldı" dedi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Hulusi Demir, "Bizim eskiden sattığımız 4 kalem sattığımız ürün vardı. Ders kitabı vardı devlete verdik. Kaynak kitabı okula verdik. Romanı korsana vermiştik. Şimdi korsanın yerini hipermarketler aldı. Kırtasiyemiz defterimiz vardı. Onu da sezonda yine hipermarketlere verdik. Oyuncak satacağız, hediyelik eşya satacağız ufak tefek hediyelik eşya satacağız. Geçineceğiz. Bakkalın sigarası, gazetesi gibi oldu" dedi.

Odanız ile ilgili bilgi verir misiniz?
Ortalama 500 civarında üyemiz var. Vergi kaydı silinen üyelerimizin oda kayıtlarını sildikten sonra üye sayımız düştü. Odamızda genelde kitap ve kırtasiye malzemeleri satan esnafımız var. Ancak artık oyuncak satanlar, hediyelik eşya satanlarda sektörümüzün bir parçası haline geldi. Özellikle ders kitaplarının devlet tarafından verilmeye başlanması ile birlikte esnafımız bu tarz arayışlara girdi.

Kitap satışları da azaldı mı?
Kitap satışı gittikçe yavaşladı. Çocuk kitaplarının yanı sıra romanlar da belli yerlerde satılmaya başlandı. Sektörün kitapla ilgili payı gittikçe düştü. Bunda TÜYAP'ın İzmir'de gerçekleştirdiği kitap fuarının da etkisi var. Kitap fuarı, fuar anlayışı içerisinde değil, bir panayır gibi, satış amaçlı, perakende satış yapılan bir yer haline döndü. Tüketiciler de kitap fuarının açılışını bekliyorlar. Kitap alma kararlarını sürekli erteliyorlar ve yılda bir kez kitap alıyorlar.

Kitap fuarından söz ettiniz.
Kitap fuarı ile ilgili olarak eski Kültür ve Turizm Bakanı sayın Ertuğrul Günay'la görüştük. 9 günlük fuar süresinin kısaltılması konusunda bir mutabakata vardık. Ancak olmadı. Ayrıca biz TÜYAP Kitap Fuarı'nda yapılan indirimlerin belli bir düzeyde tutulmasını istiyoruz. Adam 3 liraya mal ettiği kitabın üzerine yazıyor 25 lira. Sonra yüzde 70 iskonto diyor, indirim diyor. 10 liraya-8 liraya düşürüyor. Kitapta iskonto ve fiyat oyunlarının bozulması lazım. Biz yüzde 20 ile kitap alıyoruz. Orada yüzde 30'la yüzde 40'la indirimli kitap satılıyor.

Öğretmenlerin öğrencilerden istediği ders kitapları haricindeki kaynak kitapların size katkısı oluyor mu?
Kaynak kitaplar için konusunda da okullar bir pazar haline geldi. Satıcılar okullara tanıtım amacıyla girip, kitap satıp çıkıyorlar. Ön kapıyı kapatıyoruz arka kapıdan, yoksa ön kapıdan giriyorlar. Biz okul idareler ve öğretmenlerin bu tür akçeli işlere girmelerini istemiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elimizde yalnızca oyuncaklar kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN