Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyükler arasına Ege'den 7 şirket daha

Giriş Tarihi: 26.7.2013

İSO'nun 2012 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine 7 EBSO üyesi daha girdi. EBSO Başkanı Yorgancılar, sanayi şirketleri için en önemli riskin borçlanma zorunluluğu ve döviz kurlarındaki oynaklık olduğunu belirtti

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 2012 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması içinde 58 EBSO üyesi bulunduğunu belirtti, "Bu da yüzde 12'ye karşılık gelmektedir. EBSO'nun ilk 100 listesine giren firmaların 41'i 500 büyük listesi içinde yer almıştır" dedi. Geçen yıl 500 büyük içinde 57 EBSO üyesi olduğunu hatırlatan Başkan Yorgancılar; merkezi İstanbul, Ankara veya başka şehirlerde olup, aynı zamanda üretimleri İzmir'de olan üye firmaların da bu sayıya dahil edildiğini söyledi. Geçen yıl listede olmayan 7 üyenin bu yıl listede yer aldığını açıklayan Yorgancılar, "5 üyemiz de geçen yıl listede yer almasına rağmen bu yıl liste dışı kalmıştır. Bazen de firmalar yönetimsel nedenlerle bu tür çalışmaların içine dahil olmak istemeyebiliyor" dedi.

BORÇ ZORUNLULUĞU
Özsermaye yapısı yetersiz olan reel sektörün, gerek işletme sermayesi gerekse yatırımlar için borçlanmaya mecbur kaldığını vurgulayan Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu gerçek, gerek EBSO çalışmasında gerekse İSO çalışmasında bir kez daha çok net olarak görülmüştür. 500 büyük firmanın borç/ özkaynak oranı yüzde 112 iken, EBSO'nun 100 büyük firmasının yüzde 147,8'dir. Satış karlılığı açısından geçen sene daha başarılı olan 100 büyük firma, 2012 yılında 500 büyük firmanın gerisinde kalmıştır. Kurlardaki dalgalanmalar dikkate alınarak, reel sektörün döviz pozisyon açığına baktığımızda, riskli bir duruma gidildiğini görmekteyiz. İhracata dayalı büyümenin, küresel piyasalardaki belirsizlikle risk teşkil ettiğini 2013 yılının ilk çeyreğinde gördük. O nedenle üretime dayalı ve istihdamı destekleyen büyüme politikalarını desteklemekteyiz. Biz sanayicilerin talebi kurların aşırı değerlenmesi ve böylece suni bir rekabet gücü kazanılması değildir. Bizler TL'nin sürekli aşırı değerlenmesinin sürdürülemez bir süreç yarattığını görerek, gerçekçi değerlenmiş, istikrarlı kurlar istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyükler arasına Ege'den 7 şirket daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN