Can AKSIN: Motosiklet mi otomobil mi?

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Geçen gün yazdığım "motosiklet ve yanan canlar" yazımda, Ayvalıklılar'ın canını çok yakan bir konuya temas etmek istemiştim. Aynı gün Altınova'da jandarmalar motosikletleri durdurup kask ve ehliyet kontrolü yapıyor ve "Bu kontroller sizin can güvenliğiniz için, lütfen daha dikkatli olun" diyorlarmış. Sonra da motorları serbest bırakıyorlarmış.
Yapacak başka da bir şey yok.
Motosikletler bu yörelerin "yaşamının bir parçası" olmuş. Çevirip ceza kesmekle ya da motorları el koyup bağlamakla çözülecek sorun değil.
Yazıma yapılan bir yorumda, bir okuyucum, bu durumu şöyle özetliyor: "Ayvalıklı olup da en az yakın bir tanıdığını motor kazasında kaybetmeyen yoktur.
Yollarda motorları gördükçe acaba kimin canı yanacak yine diye düşünmeden edemiyorum.
Herkese sabır diliyorum."
Yazımı çıktığım günün akşamı, motosiklet kullanan Papiro İbrahim Akyıl, "Ağabey, bir otomobili sollayıp geçerken az daha beni eziyordun" dedi. Gerçek mi konuştu, şaka mı yaptı bilmiyorum ama, trafiktir bu, kurallara uymazsak mümkündür tabi. "Trafik kuralları uygulanıyor mu?" diye bir soru sorulsa, ben, "Hayır uygulanmıyor" derim. Trafik kurallarına uyulması gerektiği, gençliğimde, eski Yugoslavya'nın, şimdiki Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta kafama dank etti.
O zamana kadar ben de, genellikle her Türk gencinin yaptığı gibi, yol boşsa kırmızı ışık falan dinlemezdim.

"UYGARLIK BUDUR"
Bir gece saat 03:00 sıraları Belgrad'ta otomobilimle giderken, önümdeki araç kırmızı ışıkta durdu. Hem de gece yarısı, hem de hiç araç maraç yokken. İşte o gece, o otomobilin arkasında beklerken, "Uygarlık budur" dedim ve kendi kendime bütün trafik kurallarına uymaya karar verdim. Yıllar geçti o gün, bugün bu kararıma uyuyorum. Trafik kurallarına uymayanların yüzünden pek çok değerlerimizi kaybettik. Çoğunu tanırdım. Günaydın Gazetesi'nde ekonomi yönetmeniyken danışmanlığımı yapan, Maliye eski bakanı Adnan Kahveci'nin ölümü hala içimi acıtır. Sadece Kahveci mi? Ünlü gazeteci Ercan Arıklı ve İlhami Soysal, eski bakan Mustafa Taşar, ünlü vali Recep Yazıcıoğlu, ünlü gazeteci - atlet Cüneyt Koryürek, ünlü futbolcu Metin Oktay, "hain trafik" tarafından aramızdan alınmıştı.
Sanat dünyası da trafiğe çok kurban verdi. Hem de genç yaşta.. Uzay Heparı, Barış Akarsu, Necdet Tosun.
Her yıl trafik kazalarında en az 10 bin kişi hayatını kaybediyor ve 200 bin kişi yaralanıyor. Trafik kazalarının yol açtığı maddi zarar ise, yılda 15 milyar lirayı buluyor. Bugün sizlerin hayatınızı korumak için trafikte neler yapmanız gerektiğini hatırlatacağım. Daha dikkatli otomobil kullanmak için, dikkatli, hoşgörülü, trafik kurallarına saygılı bir sürücü olun. Hız limitlerine uyun.
Emniyet kemerinizi takın. Arka koltuk dahil tüm yolcularınızın emniyet kemerlerini takmalarını sağlayın. Alkollü iken araç kullanmayın. Araç kullanırken cep telefonu kullanmayın. Trafik ışıklarına, işaret ve levhalara, trafik polisinin düzenleme çalışmalarına uyun. Önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip edin. Birden fazla şeritli yollarda trafiği tehlikeye düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmeyin. Devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde, dar köprü ve tünellerde ilerisi görünmeyen yerlerde önünüzdeki aracı geçmeyin.
Kavşaklardan ve tepe üstlerine yaklaşırken virajlı yollarda ilerlerken süratinizi azaltın. Çocuklarınızı arka koltuğa oturtun ve emniyet kemerlerini bağlayın. Küçük yaştaki çocuklarınız için çocuk koltuğu kullanın. Lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol edin. Far ayarlarınızı kontrol edin. Aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun. Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Motosiklet mi otomobil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN