Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki metro hattının projesi hazırlanıyor

Bakan Yıldırım, Diyarbakır'da açıkladı: Aliağa-Bergama, Halkapınar-Otogar hatlarının projelerini bakanlık olarak biz yapacağız ve 1.5 yıl içinde bitireceğiz

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir'in, Bakanlık'tan talep ettiği 2 yeni metro hattının projesini bakanlık olarak hazırladıklarını açıkladı. Yıldırım, İZBAN hattının Bergama'ya uzanacağını söyledi, "Demiryolu hattı Bergama'dan İstanbul'a uzayacak" dedi. Aliağa-Bergama hattının ihale hazırlıklarının yapıldığını açıklayan Bakan Yıldırım, bu hattın İstanbul'dan gelecek yüksek hızlı tren hattı ile birleşmesinin söz konusu olabileceğini kaydetti, projeyi bütçe imkanlarına göre parça parça yapacaklarını açıkladı, "Önceliğimiz Ankara- İzmir yüksek hızlı tren hattı. Bu da 5 milyar dolarlık bir yatırım" dedi. Diyarbakır Hava Limanı Terminal Binası'nın temel atma töreni sonrasında İzmir'den Diyarbakır'a giden gazetecilerle sohbet eden Bakan Yıldırım, iki yeni metro hattının projelerini 1.5 yıl içinde tamamlayacaklarını da açıkladı, şu bilgileri verdi: "İzmir Büyükşehir Belediyesi güzergah teklif etti ama projeleri yok. İzmir zannediyor ki, proje var. Oysa sadece haritada işaretlenmiş. Biliyorsunuz artık önce proje yapılıyor. Bu 2 hattın projesini de biz hazırlatıyoruz. Biri Halkapınar'dan Otogar'a uzanacak 4.5 kilometre. Diğeri Üçyol'dan Buca Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü'ne uzanacak 9.5 kilometrelik hat. İkisi de İZBAN'a bağlanacak. İleriki yıllarda da Üçkuyular-Narlıdere hattı planlanacak. Projelerin hazırlanması en az bir sene sürer. Belki de 1,5 sene. Zemin etütleri yapılacak, sonrasında diğer çalışmalar olacak."

'ELİNİ TUTAN MI VAR!'
İzmir Metrosu'nun Göztepe İstasyonu inşaatındaki keşif artışı konusunda da açıklama yapan Yıldırım, yüzde 40 tutarındaki iki keşif artışının kendi Bakanlığının işleri dahil hiçbir projede uygulanmadığını söyledi. Sadece bu proje için yüzde 40 keşif artışına onay verdiklerini ifade eden Yıldırım, keşif artışı için Bakanlar Kurulu'nda tüm bakanlara konuyu tek tek anlattığını ve bu projenin bir an evvel bitmesi için çalıştıklarını ifade etti. Yıldırım, Başkan Kocaoğlu'nun, İzmir'e 2. çevre yolu yapılması sözleri üzerine de "Onu da kendi yapsın. Elini tutan mı var. Her şey de bizden beklenmez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki metro hattının projesi hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN