Artık yolcu taşıyacak

6 ayda 24 bin konteyner gönderdiklerini belirten MOSB Lojistik Merkezi Müdürü Adil Akçay, yeni projelerinin "Menemen - MOSB - Manisa arasında demiryolu ile yolcu taşımak" olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 30.7.2013
Manisa Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkezi Genel Müdürü Adil Akçay, demiryolu ile konteyner taşımaya başladıkları 2011 yılında 13 bin konteyner taşırken, 2012 yılında bu rakamın 27 bin konteynerı İzmir limanları ile buluşturduklarını söyledi. Akçay, "2013 yılının ilk 6 ayında ise 2012 yılının yüzde 90'ını yakaladık. İlk 6 ayda 24 bin konteyner demiryolu ile taşındı. Yıl sonu hedefimiz ise 50 bin konteyner taşımak" dedi. Akçay, yeni projelerinin ise Menemen-MOSBManisa merkez arasında demiryolu ile yolcu taşımak olduğunu, bu projeyi de Kasım ayında başlamak istediklerini bildirdi.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
MOSB'nin 3 yıl önce başlattığı demiryolu ile yük taşımacılığı her geçen gün artıyor. Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren MOSB Lojistik Merkezi Genel Müdürü Adil Akçay, "MOSB'un yatırımıyla 3 yıl önce başladı. Çıkış noktamız, bölge sanayicimize lojistik avantajlar ve kolaylıklar sağlayabilmekti. Ana hedef ise bölgemizde demiryolu taşımacılığını geliştirebilmekti. Bu yönde ciddi ilerlemeler kaydettik. Bölgemizde daha önce demiryolu taşımacılığı hiç yapılmazken şuandaki çok yüksek hacimlere ulaştık. Her geçen gün ve ay öncekinden daha fazla yük taşıyoruz" dedi. Yeni projelerine de değinen Akçay, "Mevcut hattımızda yolcu taşımacılığına başlayacağız. Şuanda yolcu terminalini yapıyoruz. Mototrenlerle Menemen'den Manisa'ya yolcu taşıyacağız. Menemen bölgesinde oturan OSB işçileri için büyük kolaylık olacak. Hedefimiz Kasım ayında başlatmak. Günde tek yönde 1500 yolcu taşımayı hedefliyoruz. Bu ilk zamanki hedefimiz. Seferleri MOSB'daki fabrikaların mesai saatlerine göre düzenleyeceğiz. Sabahları, öğlenleri, akşamları ve gece pik saatlerde seferler düzenleyeceğiz" dedi. Güzergah hakkında bilgi veren Akçay, "Menemen'den itibaren yolcu taşıyacağız. Burada İzban hattıyla birleşmiş olacağız. Menemen'den Muradiye'ye gelecek. Oradan da OSB'nin içine girerek, Manisa merkeze doğru devam edecek. Önümüzdeki yıllarda ise bu taşımacılığı ilçelere kadar ilerletmek istiyoruz. Bölgesel banliyö olarak, Manisa- Turgutlu-Ahmetli-Salihli, hatta Alaşehir'e kadar seferlerin yapılması planlanıyor. Kısaca demiryolu gümbür gümbür gelecek. Diğer ileride demiryolu ağının tüm Türkiye'de oturması ile birlikte Manisa'dan ülkemizin dört bir yanına ürün gönderebileceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık yolcu taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN