Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile bağları

Giriş Tarihi: 31.7.2013

Kronik böbrek yetmezliği tanısı konan 21 yaşındaki maden işçisi Doğan Kadim karaciğeri kızkardeşinden, böbreği de babasından alarak sağlığına kavuştu

Yerin binlerce altında çalışan 21 yaşındaki Yozgatlı maden işçisi Doğan Kadim, 2010 yılında kuzeninin düğünü için geldiği İzmir'de rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu karaciğerinden kaynaklı, kronik böbrek yetmezliği tanısı konuldu. İflas eden sol böbreği alınan Kadim, sevk edildiği Ankara'da haftada 3 gün diyalize girmeye başladı. Tozun toprağın içinde çalıştığı maden ocağındaki işinden ayrıldıktan sonra nakil olmak için İzmir'e geldi.

MÜJDE GELDİ
İzmir Kent Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kamer, nakil için uygun karaciğer ve böbrek beklemeye başladı. Müjdeli haber 21 yaşındaki kız kardeşi Kamer Özbulut ve 43 yaşındaki babası Ömer Kadim'den geldi. Kendisine uygun karaciğer ve böbreği ailesinde bulan Kadim, hemen ameliyata alındı. Alanında söz sahibi 2 ayrı ekip tarafından 17 saatte yapılan böbrek ve karaciğer nakli operasyonu gerçekleştirildi. Karaciğerinin kız kardeşi Kadim Özyiğit'ten, böbreğini de babası Ömer Kadim'den alan genç adam yapılan başarılı ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Ameliyat sonrası mutluluğu yüzünden okunan ve kız kardeşi ile babasının sayesinde yeniden doğduğunu belirten Kadim, "Beni diyalize mahkum bırakmadılar. Kardeşime, babama minnettarım. Köyüme dönünce artık topraktan pislikten uzak bir iş bulup çalışmak istiyorum. Çünkü insanın eline böyle bir şans bir kez geçer. Çok mutluyum" dedi.

"CANIMIZI VERİRİZ"
Oğluna böbreğini veren baba Ömer Kadim, "Nakilden önce oğlumun saati saatine uymuyordu, bir anda kötüleşiyor, soluğu acilde alıyorduk. Doktorlarımıza da çok teşekkür ediyoruz" dedi. 11 aylık bir kızı olan kız kardeşi Kamer Özbulut ise, "Abime hem karaciğer hem böbrek nakli yapılacağını öğrendiğimizde beynimizden vurulmuşa döndük. Annem de babam da organ vermek istedi. Ama karaciğeri ben vereceğim dedim. Allah'ın izniyle kardeşimi kurtardık. Biz birbirimiz için canımızı veririz. Ben o durumda olsaydım o da bana verirdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile bağları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN