Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukur'da yeniden başa döndük

Basmane Çukuru ve Zorlu Grubu'nun Kalearkası'nda yapacağı 32 katlı gökdelenin de içinde bulunduğu bölgenin planlarına yine itirazlar geldi. Büyükşehir Meclisi itirazları görüşecek, reddetse bile yeniden yargı süreci başlayacak, umutlar yine bir başka bahara kalacak

Giriş Tarihi: 1.8.2013
İzmir'in Konak ilçesinin Kalearkası semtinde Zorlu Grubu'nun yapmayı planladığı 32 katlı gökdelenle, Basmane'de yapımına bir türlü başlanamayan Dünya Ticaret Merkezi'ni de kapsayan Konak 1. Etap Alsancak-Kahramanlar 5 bin ölçekli Nazım İmar Planı'na yine itiraz var. Plan, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı dava sonucunda iptal edilmiş, daha sonra yenisi hazırlanmıştı. Yeni plan Büyükşehir ve Konak belediye meclislerinde kabul edilerek askıya çıkarılmıştı. 26 Temmuz'da askıdan indirilen yeni plana, askı süresinde; Şehir Plancıları, Mimarlar odalarının İzmir şubeleri, TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü ve 8 vatandaştan itiraz geldi. Bu gelişme üzerine gözler Büyükşehir Belediye Meclisi'ne çevrildi. Meclis, önümüzdeki aylarda itirazları karara bağlayacak. Eğer odaların yaptığı itirazlar reddedilirse, planlar tekrar yargıya taşınabilecek. Mahkeme daha önce olduğu gibi planları yine iptal ederse, Basmane Meydanı'ndaki utanç çukuruna yapılacak Dünya Ticaret Merkezi projesi yine sekteye uğrayacak, geçtiğimiz aylarda araziyi satışa çıkaracağını duyuran TMSF ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki anlaşma da zora girecek.

İPTAL GEREKÇELERİ
Bir diğer sıkıntı da Alsancak İsmet Kaptan Mahallesi'nde Orkide Alışveriş Merkezi olarak bilinen ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'ya ait projede yaşanacak. Kalearkası'ndaki eski tütün depolarının da bulunduğu alana yapılması öngörülen 32 katlı gökdelen projesi de başka bahara kalacak. İptal edilen planın sınırları Alsancak Limanı girişinden başlayıp, doğuda Alsancak Garı ve demiryolu, batıda Ege Denizi; güneyde de Fevzipaşa ve Gazi Caddeleri ile sınırlanan alanı kapsıyordu. Planda mevcut yapılaşma ve plan kararları büyük oranda korunmuştu. Ancak, bir plan notunda kamuya yapılacak terklerden sonra, inşaat yapılaşma oranının artmaması koşuluyla minimum 3 bin metrekarelik alanı sağlayacak parsellere serbest yükseklik hakkı tanınmıştı. Planın iptal gerekçeleri arasında jeolojik etütlerinin yapılmaması başta olmak üzere planlama esaslarına uygun olmaması yer almıştı. Makeme kararında, planın alt ölçekli yapılaşma stratejilerinin mülkiyet sahibinin tercihlerine bağlı bırakıldığına, plan değişiklikleri yoluyla yapılaşmayı meşru hale getirdiğine işaret edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukur'da yeniden başa döndük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN