Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alsancak Devlet pırıl pırıl oluyor

Fransızlar tarafından yaptırılan ve uzun yıllar Fransız Hastanesi adıyla sağlık hizmeti veren Alsancak Devlet Hastanesi'nin 156 yıllık tarihi binaları yenileniyor

Giriş Tarihi: 2.8.2013
İzmir'de 1857 yılında Fransızlar tarafından yapılan Alsancak Devlet Hastanesi'nin yıllara meydan okuyan tarihi binaları yenilenmeye başladı. Uzun yıllar Fransız Hastanesi adıyla hizmet veren, Koruma Kurulu tarafından korunmasına karar verilen tek hastane olma özelliği taşıyan sağlık kurumundaki çalışmaların bir aya kadar biteceği belirtildi. Hastane Yöneticisi ve Başhekimi Dr. Osman Yaşar Öz, yenileme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti şu bilgileri verdi: "Yenileme çalışmaları için Nevvar Salih İşgören Vakfı ile işbirliği yapıyoruz. Çalışmalara başladık. A ve B blokların dış cepheleri temizleniyor, boyanıyor. Tarihi hastanenin ana binası ve şapel 1986 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit kapsamına alındığı için çalışmalar mimarinin aslına sadık kalınarak yapılıyor. Bu çalışmalarla tarihimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hastanemizin daha modern ve çağdaş bir görüntüye sahip olması ve daha iyi bir hizmet vermesi için bağış yapan Nevvar Salih İşgören Vakfı'na yardımları için teşekkür ediyoruz. Hastanemiz için emeği geçen rahmetli Nevvar Hanım ve Salih Bey'in isimlerini de böylece yaşatmış oluyoruz. İzmir'in onlar gibi gönlü zengin insanlara ihtiyacı var."

DİJİTAL KOLAYLIĞI
Öte yandan Alsancak Devlet Hastanesi, vatandaşlara daha çağdaş bir hizmet verebilmek için DR (dijital röntgen) cihazını hizmete soktu. Cihazı sayesinde alınan görüntüler, polikliniklerdeki doktorların monitörlerine anında gönderiliyor. Böylece doktorlar hastalarına daha çabuk müdahale etme şansı buluyor. Yeni uygulamadan çok memnun olan vatandaşlar ise "Eskiden röntgen, tam bir işkenceydi. Bir film için çok uzun süre bekliyorduk. Şimdi filmimizi çektiriyoruz, biz daha odadan çıkmadan, görüntülerimiz, doktora gönderiliyor. Filmlerin karışması gibi bir tehlike de ortadan kalkıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak Devlet pırıl pırıl oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN