Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç sahibine sürpriz ceza!

Trafik kurallarında yapılan değişiklikle ehliyetsiz araç kullanırken yakalanan sürücü, ruhsat sahibini de yakıyor. Bu sürücülere verilen 1407 liralık cezanın aynısı araç sahibine de kesiliyor

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Haziran'da yürürlüğe giren Torba Kanun ile trafikte kurallarında yapılan yeni düzenlemelerin ilk sonuçları alınmaya başladı. 11 Haziran'dan itibaren yeni trafik cezalarını uygulamaya başlayan polisler, İzmir'de yaptıkları denetimlerde 432 sürücüyü ehliyetsiz olarak araç kullanırken yakaladı. Sürücülere 1407'şer lira ceza kesilirken, araçlardan 300'ünün ruhsat sahibi sürücüden başkası çıktı. Ruhsat sahipleri araçlarını ehliyetsiz sürücülere kullandırdıkları için aynı miktarda para cezası yedi. Böylece 300 kişi araç kullanmadan 1407 lira ceza yemiş oldu. Ceza tebligatları ellerine ulaşan bazı ruhsat sahipleri soluğu Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde aldı. Ehliyetsiz araç kullanmadıklarını söyleyen ve cezaların yanlış kesilebileceğini söyleyen araç sahipleri, gerçeği öğrenince büyük bir şaşkınlık yaşadı.

SAHİBİ DE SORUMLU

Trafik Denetleme Şubesi yetkilileri, ruhsat sahiplerine aracı verdikleri kişileri iyi tanımaları konusunda dikkatli olmalarını istedi, "Ceza yiyen araç sahiplerinden bazıları gelerek itiraz etti. Fakat trafik kanundaki değişikliği anlattığımızda neden ceza yediklerini öğrendiler. Büyük şaşkınlık yaşadılar" dedi. Yetkililer, bu gibi durumlara düşmemek için ruhsat sahiplerinin daha dikkatli olmalarını istedi, "Örnek olarak, ruhsat sahibi aracını tamirhane ya da servise bırakıyor. Bu aracı ehliyetsiz bir görevli kullanıp idari para cezası alabiliyor. Bu durumdan sadece sürücü değil, ruhsat sahibi de sorumlu oluyor. Yine ehliyeti olmayan evin çocuğu babasından, annesinden habersiz aracı alıp kullarken ceza yiyebiliyor. Bundan da ruhsat sahibi sorumlu tutuluyor" dedi.

ALKOLLÜYE AĞIR FATURA

Alkollü araç kullananlara da ağır cezaların geldiğini belirten Trafik Denetleme Şubesi yetkilileri, şu bilgileri verdi: "Bazı sürücüler alkolmetreye üflemek istemiyor. Bu kişilere 2 bin lira idari para cezası kesip, ehliyetlerine 2 yıl süreyle el koyuyoruz. Oysa, alkolmetreye üfleseler ve ilk defa alkollü olarak yakalandıysa 700 lira idari para cezası kesip, ehliyetlerine 6 ay süreyle el konulacaktı. Üflemeyince daha zararlı çıkıyorlar. İzmir'deki alkolmetre uygulamalarında 11 sürücü alkolmetreye üflemedi. Bunlara yasada belirtilen cezalar kesildi. Ehliyetlerine de iki yıl süreyle el kondu. Yakında sürücünün uyuşturucu kullanıp kullanmadığını gösteren cihaz da gelecek" dedi.

ÖLÜMLÜ KAZALARDA DÜŞÜŞ VAR
İzmir'de geçtiğimiz yıl ilk 6 aylık dönemde 15 ölümlü kaza meydana gelirken, bu kazalarda 16 kişi hayatını kaybetti. Bu yıl ilk 6 ayda ise 8 ölümlü kaza yaşanırken, bu kazalarda 9 kişi yaşamını yitirdi. Ölümlü trafik kazalarında geçen yıla göre yüzde 47'lik bir düşüş yaşandı. Geçen yıl Ocak ayından Haziran ayına kadar olan dönemde 2 bin 428 yaralanmalı trafik kazası yaşanırken, bu yıl 2 bin 427 yaralanmalı kaza meydana geldi. İlk 6 aylık dönemde toplam kaza sayısı ise 9 bin 235'ten, 10 bin 289'a yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç sahibine sürpriz ceza!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN